Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 14.10.2014

Dzień Edukacji Narodowej. Nie jest łatwo być nauczycielem

- Ten zawód nie ma takiego prestiżu jak inne zawody społeczne - powiedziała w radiowej Jedynce nauczycielka informatyki. - W opinii społecznej nauczycielem zostaje się, gdy już nic lepszego nie ma do roboty - stwierdziła polonistka.
14 października obchodzimy Dzień Nauczyciela14 października obchodzimy Dzień NauczycielaGlow Images/East News

14 października w Polsce obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, popularnie zwany Dniem Nauczyciela. W "Sygnałach dnia" sprawdziliśmy, co o tym zawodzie sądzą uczniowie, rodzice i sami pedagodzy.
Zdaniem uczniów nauczyciel powinien być przede wszystkim miły. Nie może krzyczeć na swoich wychowanków, ani tracić cierpliwości. - Gdy nauczyciel jest miły, to dzieci bardziej lubią przedmiot, którego naucza - zwróciła uwagę jedna z uczennic. Nie oznacza to, że lekcje mają być jedynie przyjemną zabawą, chodzi przecież o to - jak zaznaczyli uczniowie - by się czegoś nauczyć.
Według rodziców to ciężki zawód, który powinni wykonywać "najlepsi z najlepszych". A - jak stwierdziła jedna z mam - różnie to bywa. - Dla niektórych to jest po prostu możliwość zaczepienia się, posiadania jakiejś pracy - dodała.
Dopóki dziecku dobrze idzie, to rodzic jest naszym przyjacielem - odpowiadają pedagodzy.
- Rodzice zapominają, że wychowanie spoczywa przede wszystkim na nich. Odpowiedzialność za niepowodzenia dziecka próbują przerzucić na szkołę - wyjaśniła Bogumiła Szymańska-Krzemińska, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 202 w Warszawie.
To nie jedyny problem, z jakim borykają się nauczyciele. Równie przykre są dla nich opinie na temat zawodu, który wykonują.
- W opinii społecznej nauczycielem zostaje się z negatywnego doboru, jak już nic lepszego nie ma do roboty. To jest bardzo mylne zdanie - praca jest na tyle ciężka, że nie sądzę, żeby ktoś chciał sobie ułatwiać w ten sposób życie - powiedziała Mirosława Bułat, polonistka z 30-letnim doświadczeniem.
Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka Związku Nauczycielstwa Polskiego, przyznała, że "od jakiegoś czasu w debacie publicznej nauczyciele są krytykowani za czas pracy i wynagrodzenia". Anglista Marcin Hałań zauważył, że najczęściej nauczycielom wypomina się, że pracują 18 godzin w tygodniu. A przecież - jak dodał - by się przygotować do zajęć lub sprawdzić klasówki trzeba poświęcić mnóstwo czasu poza pracą.
- Zawód nauczyciela nie ma takiego prestiżu jak inne zawody społeczne, jak lekarz czy prawnik. To jest nie w porządku ponieważ to my kształcimy ludzi, by zostali lekarzami czy prawnikami - podkreśliła Nauczyciel Roku, informatyczka Barbara Halska.
Wysłuchaj całego materiału, który przygotowała Katarzyna Pilarska.
Na "Sygnały dnia" zapraszamy od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00.
kk,tj