Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Klaudia Hatała 28.10.2014

Dorota Keller-Zalewska z Muzeum Historii Żydów Polskich: POLIN to muzeum życia

- Nie byłoby polskiej kultury bez Żydów i Żydów bez Polski. To jest odkrycie nowej perspektywy historycznej - mówi w "Sygnałach dnia" Dorota Keller-Zalewska, zastępca dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich.
Fragment wystawy stałej Muzeum Historii Żydów PolskichFragment wystawy stałej Muzeum Historii Żydów PolskichM. Starowieyska, D.GOLIK / Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

To jedno z ważniejszych przedsięwzięć kulturalnych tego roku. Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie otwiera we wtorek swoją stałą wystawę. Ekspozycja składa się z ośmiu galerii tematycznych o łącznej powierzchni prawie pół hektara. W uroczystościach związanych z otwarciem wystawy stałej wezmą udział prezydenci Polski i Izraela.

- To dokończenie wielkiego, przekrojowego dzieła, które opowiada o historii Polski z żydowskiej perspektywy. Historii tysiąca lat wspólnego życia na polskiej ziemi - mówi Dorota Keller-Zalewska .

Dorota
Dorota Keller-Zalewska fot. W. Kusiński/PR

Jeszcze przed oficjalnym otwarciem, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało interaktywną lekcję z wystawy stałej dla uczniów i nauczycieli. Radiowa Jedynka była patronem medialnym wydarzenia. Na naszych stronach można było ją śledzić na żywo.

Gość Jedynki podkreśla, że Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, ma być "muzeum życia". - My nie chcemy opowiadać tylko tej części historii, która była najbardziej dotkliwa i została najbardziej zapamiętana w innych muzeach. Żydzi żyli w Polsce przez setki lat i to była wzajemna wspaniała współpraca, życie w relacjach raz lepszych, raz gorszych, ale to jest tysiąc lat historii, a nie tylko pięć lat Holokaustu - mówi Dorota Keller-Zalewska. - My pokazujemy życie przez setki lat, z finiszem bardzo brutalnym i bolesnym po to, żeby nadać temu odpowiedni dystans i perspektywę, bo te setki lat to jednak była kultura i życie, a te pięć lat to wyrwa, zabicie pewnego świata, zabicie całej kultury żydowskiej w Polsce - zaznacza gość "Sygnałów dnia" .

II wojna światowa - serwis specjalny Polskiego Radia>>>

Zastępca dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich mówi, że jest to także "muzeum trudnych pytań i niełatwych odpowiedzi". - Tam jest bardzo dużo tematów poruszonych i zostawionych ze znakiem zapytania, żeby każdy mógł znaleźć swoją odpowiedź - tłumaczy Dorota Keller-Zalewska.

- Chcielibyśmy, żeby Polacy poznali tę historię. To jest temat, który jest kompletnie nieznany. Koledzy, którzy tworzyli tę wystawę ze stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny mówią, że historia Żydów została wymazana gumką myszką i taka jest trochę prawda. Świadomość tej historii jest bardzo znikoma zarówno w szkołach, jak i społeczeństwie - ocenia gość Jedynki.

Plenerowe widowisko otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich odbędzie się we wtorek o godz. 19.00. Wstęp jest wolny.

Rozmawiała Kamila Terpiał-Szubartowicz.

Na "Sygnały dnia" zapraszamy od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00.

(kh,tj)

>>>Zapis całej rozmowy