Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 15.11.2014

Biegiem na Majdan. "Ta sztafeta to głos przeciwko wojnie"

- Adresatami biegu są Ukraińcy, ale i Polacy, których chcemy namówić, by nie ulegali nastrojom pojawiającym się w Europie. Nasze znużenie tematem Ukrainy to marzenie dyktatora, jakim jest Putin - mówi w Jedynce Piotr Pacewicz.
Sztafeta Biegiem na Majdan wymaga precyzyjnej organizacji. Uczestnicy podzieleni na 4 zespoły biec będą dzień i noc, po prawej stronie drogi w światłach holującego ich busa. Nz. Piotr PacewiczSztafeta Biegiem na Majdan wymaga precyzyjnej organizacji. Uczestnicy podzieleni na 4 zespoły biec będą dzień i noc, po prawej stronie drogi w światłach holującego ich busa. Nz. Piotr PacewiczWojciech Kusiński/Polskie Radio
Galeria Posłuchaj
  • Piotr Pacewicz: Biegiem na Majdan to głos przeciwko wojnie, głos na rzecz Ukrainy niepodległej (Sygnały dnia/Jedynka)
  • Politolog Ołeksij Harań: Biegiem na Majdan ma znaczenie symboliczne (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

We wtorek 18 listopada z Warszawy wyruszy sztafeta 30 biegaczy, która po pokonaniu około 800 km dotrze na Majdan w 10. rocznicę Pomarańczowej Rewolucji i rok po demonstracjach Euromajdanu. Pomysłodawcą biegu jest dyrektor Radiowej Jedynki Kamil Dąbrowa, a biegacz, twórca akcji "Polska biega" Piotr Pacewicz podjął go z zapałem. - Wyobraziliśmy sobie, co by było, gdyby w 1982 roku, kiedy trwał stan wojenny, przez granice przybiegli do nas Holendrzy czy Niemcy. I przypomnieliśmy sobie, jak bardzo spragnieni byliśmy każdego gestu - podkreśla symboliczne znaczenie sztafety Biegiem na Majdan.

Wśród uczestników wydarzenia są dziennikarze wielu redakcji prasowych, radiowych i telewizyjnych, których do udziału skłoniły przekonania, ale także osobiste doświadczenia. - Przy tej okazji dowiedzieliśmy się, że Robert Korzeniowski miał dziadków Ukraińca i Polaka, sam więc jest człowiekiem pogranicza ze wszystkimi dramatami, jakie się tam rozegrały - mówi Pacewicz.

Organizatorzy i uczestnicy sztafety Biegiem na Majdan liczą na wsparcie dobrymi myślami, ale zaangażować się można także w bardzo konkretny sposób. - W tę niedzielę, 16 listopada na stadionie Agrykoli w godz. 12. - 14.00 odbędzie się "Trening dla Ukrainy". Będzie można pobiegać, ale też wpłacić pieniądze i... poczęstować się pysznym makaronem - zaprasza gość Radiowej Jedynki.

Kto został wybrany na dwa ostatnie wolne miejsca w załodze dowiesz się słuchając rozmowy!

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Mariusz Szyta

Gość: Piotr Pacewicz, dziennikarz, publicysta "Gazety Wyborczej", biegacz

Materiał dźwiękowy przygotował: Piotr Pogorzelski

Gość: politolog Ołeksij Harań

Data emisji: 15.11.2014
Godzina emisji: 6.00. - 9.00

(asz/kd)