Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 23.06.2015

Reumatyzm i poranne bóle, które łatwo zignorować

- Bardzo często objawy związane ze stawami są bagatelizowane i przerzucane na niwę wykonywanych aktywności fizycznych. Pacjenci zbyt późno myślą, by zgłosić się do jakiegokolwiek lekarza - mówi prof. Brygida Kwiatkowska.
Posłuchaj
  • W przypadku uszkodzenia stawów nie ma szans, by problem ten sam się naprawił (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Czytaj także

Profesor wyjaśnia, że ból w przypadku chorób reumatycznych w początkowym stadium jest ostry i niczym się nie różni od bólu pochodzenia urazowego. - Ból zapalny wcześniej czy później przechodzi w ból przewlekły i to jest główny problem. Pacjenci z chorobami reumatycznymi borykają się z bólem przewlekłym, który trwa praktycznie przez całe życie - mówi prof. Kwiatkowska. Jeśli choroba jest źle leczona, to ból towarzyszy pacjentowi od rana do wieczora.

Monika Zientek dodaje, że w przypadku uszkodzenia stawów nie ma szans, by problem ten sam się naprawił. - Co się zepsuło, już się nie naprawi i będzie bolało. W przypadku bólu zapalnego stawy najbardziej bolą w nocy, nad ranem i rano - opowiada.

Profesor Kwiatkowska wyjaśniła skąd bierze się tzw. sztywność poranna i jakie sygnały powinny nas zaniepokoić.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: prof. Brygida Kwiatkowska (dyrektor ds. klinicznych Instytutu Reumatologii), Monika Zientek (Stowarzyszenie "3majmy się razem")

Data emisji: 22.06.2015

Godzina emisji: 21.37

sm