Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 04.09.2010

Yeti w Arktyce

- To paradoksalne, ale w dobie ocieplenia klimatu lodowce na Spitsbergenie rosną - mówi doc. Piotr Głowacki, człowiek Yeti - jak go nazywają koledzy.
Białe niedźwiedzie w ArktyceBiałe niedźwiedzie w Arktycewww.geozeta.pl

Docent tłumaczy, dlaczego tak się dzieje. Ocieplenie klimatu powoduje zwiększone parowanie, a co za tym idzie większe opady. W Arktyce opady to śnieg. A lodowcom do wzrostu potrzebny jest właśnie śnieg, a nie mróz.

Piotr Głowacki* zauważył ciekawe zjawisko. Kiedy w Polsce mamy łagodną zimę, na Spitsbergenie jest sroga zima. I odwrotnie, kiedy w Polsce arktyczne zimno i śnieg, tam daleko na północy zima jest łagodna.

Człowiek Yeti jest w Arktyce zakochany. - Kto raz zawita w ten rejon to ciągnie go, żeby wrócić jak najszybciej - zdradza.

Svalbard to norweska prowincja w Arktyce obejmująca swym zasięgiem archipelag Svalbard, którego największą wyspą jest Spitsbergen. Na Spitsbergenie polscy naukowcy, znani i cenieni na świecie ubiegłego wieku prowadzą badania. Jest tam nasza stacja polarna, a przez to Polska korzysta. Od kwot połowowych na tamtejszych łowiskach, po wymianę zdjęć satelitarnych z NASA.

Dzięki polskiej stacji dysponujemy najlepszymi danymi meteorologicznymi tego regionu. Jesteśmy liczącym się uczestnikiem międzynarodowych projektów związanych ze zmianami klimatu i poszukiwaniem złóż ropy naftowej w Arktyce, które wg prognoz stanowić mają 25 procent zasobów światowych. Niestety, trudno będzie skorzystać z tego bogactwa. Docent przypomina, że kiedy w latach 70. dzielono działki, ówczesny polski rząd nie był nimi zainteresowany. Teraz musimy wejść we wspólpracę z innymi.

Rozmowę prowadziła Dorota Truszczak

* docent Piotr Głowacki - sekretarz Komitetu Badań Polarnych PAN oraz przedstawiciel Polski w Europejskim Projekcie Svalbard.

(ag)