Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 17.02.2011

30 lat studenckiej solidarności

17 lutego 1981 roku po najdłuższym w historii Europy studenckim strajku okupacyjnym udało się zarejestrować Niezależne Zrzeszenie Studentów.
30 lat studenckiej solidarnościNiezależne Zrzeszenie Studentów, Wikipedia, Rafał Werbanowski, lic. CC

NZS zostało utworzone parę tygodni po powstaniu Solidarności. Powstało w wyniku wydarzeń i strajków robotniczych z sierpnia 1980, będących sprzeciwem społeczeństwa wobec ówczesnego reżimu politycznego w Polsce.

W drugiej połowie września 1980 roku na Politechnice Warszawskiej odbyło się pierwsze spotkanie studentów z sześćdziesięciu ośrodków z całej Polski. Ustalono wówczas nazwę organizacji, określono jej statut i drogę do rejestracji. - Ta droga była jeszcze bardziej wyboista niż w przypadku Solidarności – twierdzi dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.

Przez długi czas władze PRL zwlekały z rejestracją NZS-u. Ugięły się prawie pół roku po utworzeniu Zrzeszenia, po kilkutygodniowym studenckim strajku, który wybuchł w Łodzi. - Te strajki były bardzo rygorystyczne jeśli chodziło o zasady. Zwykle była powoływana była straż porządkowa. Trzeba było na gwałt załatwić śpiwory, koce, wyżywić ogromną ilość ludzi, bo dochodziło do kilku tysięcy na poszczególnych uczelniach, a w sklepach prawie nic nie było- wspomina strajk Jarosław Guzy, pierwszy przewodniczący NZS.

Determinacja z jaką studenci walczyli o rejestrację NZS sprawiła, że władza się ugięła. 17 lutego 1981 roku podpasano tzw. Porozumienie Łódzkie, w wyniku którego ówczesny rząd komunistyczny zarejestrował Zrzeszenie.

(mb)

Aby wysłuchać materiału na ten temat, wystarczy kliknąć "NZS” w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.