Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Luiza Łuniewska 19.02.2011

Naukowo o Depeszach

Naukowcy z różnych uczelni i fani Depeche Mode z całego kraju dyskutują o fenomenie zespołu.
Naukowo o Depeszachfot. materiały promocyjne

- Depeche Mode to juz nie jest tylko zespół, ale zjawisko kulturowe. To już nie jest tylko muzyka, ale sposób bycia - mówi Marcin Jurzysta, pomysłodawca konferencji na temat zespołu. Zainteresowanie imprezą przerosło oczekiwania organizatorów. Przybyli antropolodzy, literaturoznawcy, kulturoznawcy i muzykolodzy, oczywiście - z dziewiętnastu uczelni. I setki fanów z różnych zakątków fanów.

Koncerty Depeche Mode w Polsce zawsze gromadzą komplet publiczności. - To muzyka, która łączy pokolenia - mówi Jurzysta. Jego zdaniem za sprawą wyjątkowej harmonii miedzy muzyką a tekstem. - Te teksty dotyczą, najogólniej rzecz ujmując, kondycji człowieka we współczesnym świecie: religii, relacji międzyludzkich. Pojawiają się stałe toposy: miłość, miłość odrzucona, miłość trudna. Wątki uzależnień - tłumaczy Marcin Jurzysta Adrianie Andrzejewskiej.

Dla najstarszych fanów Depeche Mode jest - jego zdaniem - wspomnieniem czasów, gdy taka muzyka była jedynym powiewem wolności. Dla najmłodszych - po prostu ikoną.

Marta Rutkowska, członek toruńskiego fanklubu mówi, że Depeche Mode to zespół, którego bez znudzenia można słuchać przez lata. - Każda płyta jest inna, a każdy fan ma swoją ulubioną - opowiada. Nie mniej fascynująca, jej zdaniem, jest subkultura depeszowców, najwierniejszych fanów, którzy po prostu żyją Depeche Mode.

(lu)

Aby wysłuchać całego materiału, wystarczy kliknąć "Depeche Mode" w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.