Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 25.02.2011

Zanim odejdzie, poleje się krew (zobacz wideo)

Grzegorz Dziemidowicz (były ambasador w Egipcie): Najemnicy Kadafiego mogą rzeczywiście doprowadzić do krwawych scen na ulicach libijskich miast.
Grzegorz Dziemidowicz w studiu JedynkiGrzegorz Dziemidowicz w studiu Jedynki fot.A. Żak/PR

Zdaniem orientalisty, Muammar Kadafi, który rządzi Libią od 1969 roku, szybko się nie podda. - To odcinanie od stołka dyktatora trwa już jakiś czas i może jeszcze potrwać, niestety – stwierdził gość "Sygnałów Dnia” .

Dziemidowicz wyraził przekonanie, że Kadafi nie cofnie się przed niczym i będzie się bronił do końca. - On to wyraźnie zapowiedział w swoim przemówieniu w Trypolisie – mówił.

Mało tego, Kadafii o dłuższego czasu straszy świat Al-Kaidą. W opinii byłego ambasadora w Egipcie, powiązania z nią były do tej pory jego atutem w rozmowach ze Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską. Libijski dyktator twierdzi, że jest zaporą wobec sunnickiej organizacji w tamtej części świata. – Utrzymuje, że jest również zaporą wobec napływu nielegalnych emigrantów do krajów Unii – tłumaczył Grzegorz Dziemidowicz.

Gość Jedynki stwierdził także, że NATO z pewnością udzieli Libii pomocy humanitarnej, ale nie będzie mieszało się do tego, co tam się dzieje. - U wybrzeży libijskich jest cześć okrętów flot wojennych krajów NATO, ale one będą pomagały w ewakuacji, a nie będą się mieszały – mówił Grzegorz Dziemidowicz. Dodał, że do tego potrzebny jest mandat ONZ i NATO, a na to się nie zanosi. Jednak zdaniem gościa "Sygnałów Dnia” jakakolwiek interwencja militarna w tamtej części świata zantagonizowałaby Arabów i dałaby oręż do ręki takim ugrupowaniom, jak Al- Kaida, które wtedy kreowałyby się na tych, którzy walczą z Arabami.

Grzegorz Dziemidowicz uważa także, że po odejściu od władzy Kadafiego w Libii nie musi dojść do wojny domowej wschodu z zachodem o złoża ropy.- Sądzę, że pragmatyzm zwycięży i dowódcy plemion, którzy się porozumiewali ze sobą do tej pory, zdołają się porozumieć co do wartości, jakie niesie za sobą organizacja państwowa - argumentował gość "Sygnałów Dnia”.

Rozmowę prowadzili Wiesław Molak i Mariusz Syta.

>>>Przeczytaj całą rozmowę

(mb)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Libia" w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie. Tam również nagranie wideo rozmowy.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

Sygnały Dnia" na antenie TVP HD codziennie (oprócz niedziel) dwukrotnie: o godz. 7.15 i o 8.15.