Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 15.03.2011

Jerzy Hoffman przeciera ścieżki w kinematografii

Każdy film traktuję tak, jakby to był mój pierwszy i zarazem ostatni film. Teraz jako pierwszy w Europie kręcę film w technologii 3D - mówi Jedynce reżyser.
Reżyser Jerzy Hoffman na projekcji filmu 3DReżyser Jerzy Hoffman na projekcji filmu 3Dfot: Stach Leszczyński/PAP
Posłuchaj
  • Aktywny jubilat
  • Najgorszy dzień na planie
  • Hobby, które czasowo porzucił dla "Pana Wołodyjowskiego"
  • Moim ulubionym aktorem jest...
Czytaj także

Znany reżyser Jerzy Hoffman kończy dziś 79 lat. Jubilat nie zamierza jednak spoczywać na laurach i jest zawodowo bardzo aktywny. Właśnie kręci w modnej obecnie technologii 3D film "Bitwa Warszawska 1920 roku". I choć reżyser ma już swoje lata to jest zwolennikiem wszystkich nowinek technicznych i nie boi się z nimi eksperymentować.

- Kino przeżyło już wiele rewolucji. Pierwszą był dźwięk. Lament był ogromny, dźięk zabije sztukę - wspomina Jerzy Hoffman. W "Sygnałach Dnia" zwraca uwagę, że kolejną rewolucją był kolor w filmie, któremu również towarzyszył lament. Obecnie zaś mamy technikę przestrzenną.

Reżyser podkreśla, że swoje największe produkcje robił za pieniądze sto razy mniejsze niż kinematografia amerykańska i kilkadziesiąt razy mniejsze niż europejska. W przypadku filmu o Bitwie Warszawskiej stał sie prawdziwy cud. - Otrzymaliśmy pieniądze jeszcze przed powstaniem scenariusza - mówi Jerzy Hoffman. Dzięki temu powstał nie tylko pierwszy w Europie film w technologii 3D, ale dzieje się też w autentycznych plenerach.

Jubilat nie żałuje, że nie pozostał w Hollywood po tym, jak jego "Potop" w połowie lat 70. był nominowany do Oskara. - Bo musiałbym się ścigać, bez przerwy - tłumaczy. Bo reżyser lubi się ścigać kiedy chce, a nie kiedy musi.

Jerzy Hoffman zapenia, że tylko na planie i tylko w momencie pracy odczuwa taki przypływ adrenaliny, który pozwala mu przekroczyc pewne bariery np. wieku i zdrowia.

Premier "Bitwy Warszawskiej 1920 roku" odbedzie 26 września. Radiowa Jedynka jest patronem tego filmu.

Jerzy Hoffman najbardziej jest chyba znany z ekranizacji Trylogii Henryka Sienkiewicza. Ale w dorobku ma również "Gangsterów i filantropów", "Prawo i pięść", "Trędowatą", "Znachora".

Rozmawiał Mariusz Syta.

W "Popołudniu z Jedynką" reżyser opowiadał też o najtrudniejszym i najgorszym zarazem dniu na planie filmowym, o tym co bardzo lubił robić, a z czego musiał zrezygnować podczas kręcenia "Pana Wołodyjowskiego" i zdradził kto jest jego ulubionym aktorem.

(ag)

Aby wysłuchać rozmów z reżyserem należy wybrać któryś ze dźwięków w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.