Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 23.07.2011

WWF Polska działa już 10 lat!

Paweł Średziński (WWF Polska): "Zrobiłem to dzięki pandzie" – pod takim hasłem organizacja obchodzi 10-lecie swojej działalności w Polsce i 50-lecie istnienia na świecie.
Młode rysieMłode rysieźr: Wikipedia

Na Torze Wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie powstanie gigantyczna panda utworzona z 1600 osób, ubranych w białe i czarne koszulki organizacji. – Liczba uczestników akcji nie jest przypadkowa. Na wolności żyje obecnie właśnie 1600 pand – tłumaczył Paweł Średziński, który był gościem "Sygnałów Dnia".

WWF jest jedną z największych organizacji na świecie działających na rzecz ochrony środowiska naturalnego. W Polsce zaczęła swoją działalność od ratowania fauny i flory w dolinie Biebrzy. Udało się tam utworzyć Biebrzański Park Narodowy. Organizowane są też ekologiczne imprezy: Sianokosy Biebrzańskie czy Wszechnica Biebrzańska.

/

WWF wiele sił wkłada w ratowanie niedźwiedzi, wilków i rysi.

Najnowsza akcja WWF Polska polega na sprowadzeniu fok szarych i morświnów na polskie plaże. Na wybrzeżu działa Błękitny Patrol WWF – 42 wolontariuszy, którzy patrolują polskie wybrzeże i obserwują te zwierzęta. Patrol ma już jeden wielki sukces na swoim koncie. Wolontariusze odnotowali drugie od 1990 roku narodziny foki pospolitej na polskim wybrzeżu.

Rozmawiał Wiesław Molak.

(mb)

***

WWF jest jedną z największych na świecie organizacji działających na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Działając od prawie 50 lat w sumie ponad 150 krajach, WWF przyczynił się do ochrony wielu ginących gatunków zwierząt oraz unikalnych miejsc przyrodniczych na świecie.

W Polsce działa na rzecz ochrony rzek, lasów oraz zagrożonych gatunków, m.in. dużych drapieżników i ssaków bałtyckich (tzw. gatunków parasolowych). Dba o ocalenie fauny i flory Bałtyku, jednego z najmniejszych i najbardziej wrażliwych mórz na świecie. Prowadzi działania edukacyjne i promujemy rozwiązania prawne na rzecz powstrzymania zmian klimatu. Od lat walczy z przemytem zwierząt i nielegalnym handlem zagrożonymi gatunkami. WWF jest pierwszą organizacją, która zwróciła uwagę świata na problem ginącej przyrody w Afryce. Przyczyniła się do ocalenia takich gatunków jak tygrys amurski, panda wielka czy orangutan. Współuczestniczyła w powstaniu ponad 270 parków narodowych. Działa także na rzecz zmian szkodliwych dla środowiska decyzji i przepisów prawnych.