Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Kamińska 14.09.2011

Mówić Mrożkiem, myśleć Mrożkiem

Jego opowiadania są zawsze aktualne, tylko aktualne inaczej – tak jest z dobrą literaturą - mówił Tadeusz Lewandowski.
Prozaik Sławomir Mrożek oraz rektor UŚl Wiesław Banyś podczas uroczystego wręczenia pisarzowi doktoratu Honoris Causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.Prozaik Sławomir Mrożek oraz rektor UŚl Wiesław Banyś podczas uroczystego wręczenia pisarzowi doktoratu Honoris Causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Posłuchaj
  • Mówienie Mrożkiem

Kiedyś mówienie Mrożkiem oznaczało wybijanie absurów realnego socjalizmu. Teraz chodzi po prostu o tematy absurdalne, których nigdy nie brakuje: - Bierze się absurdalną sytuację, naciąga aż do absurdu, wykorzystując znane czytelnikowi realia – na tym polega poetyka absurdu i  realistycznej groteski. (....) Chodzi o mówienie, które odwołując się do mówienia potocznego, „napręża” je do absurdu – mówi gość programu Akademia Komedii Literackiej, Tadeusz Lewandowski.

Co mógłby Sławomir Mrożek napisać w dzisiejszych realiach? Tadeusz Lewandowski nie musi myśleć długo:  - Wyobraź sobie, że staruszka stoi na przejściu, chce przejść przez jezdnię. Dobiegają do niej członkowie ZHP i ZHR. Szarpią staruszkę. Dochodzi do uszkodzenia członków staruszki i harcerzy.

Zauważa, że późniejszy Mrożek był już bardziej gorzki, wyrafinowany, było to ciemne widzenie świata, "rodzaj śmiechu, który jest podbitym tragizmem".

Posłuchaj opowiadań Sławomira Mrożka i rozmowy z Tadeuszem Lewandowskim.

agkm