Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Luiza Łuniewska 07.10.2011

Jak głosować - porady Jedynki

Przy nazwiskach kandydatów - jednego do Sejmu i jednego do Senatu - należy postawić krzyżyk.
Urna wyborczaUrna wyborczafot. east news

W nadchodzących wyborach czeka nas sporo zmian. Choćby godziny głosowania będą inne niż kiedyś. Lokale wyborcze - zgodnie z nowym prawem wyborczym - będą czynne od 7 do 21. Po przyjściu do lokalu i okazaniu dokumentu tożsamości ze zdjęciem, jeśli figurujemy w spisie wyborców, otrzymamy dwie karty do głosowania.

- W lokalu wyborczym należy zachowywać się w sposób swobodny, ale spokojny, by nie przeszkadzać komisji w pracy - zaleca Ewa Wójcik, która już czwarty raz zasiada w komisji wyborczej w gminie Czosnów.

Na kartach stawiamy krzyżyk (a nie żaden inny znak) w kratce przy nazwisku kandydata. Wybiera się jedną osobę do Sejmu i jedną do Senatu.

- Staramy się dostosować wszystkie lokale dla niepełnosprawnych. Na pięć lokali, trzy są już ogólnodostępne - mówi Antoni Kręźlewicz, wójt gminy Czosnów. Niestety, jeszcze w wielu budynkach w całej Polsce istnieją bariery, przede wszystkim uniemożliwiające wjazd do lokalu osobom na wózkach inwalidzkich.

W nadchodzących wyborach seniorzy i osoby niepełnosprawne mogą głosować przez pełnomocnika. Ci ostatni mogą też oddać głos listownie, podobnie jak Polacy przebywający zagranicą. Kazimierz Czaplicki, sekretarz PKW, dodaje, że pełnomocnictwo można do ostatniej chwili cofnąć, zjawiając się - jeśli będziemy mieli taką możliwość - w lokalu wyborczym.

Joanna Załuska z koalicji "Masz głos, masz wybór" gorąco namawia do głosowania. - Nie wstrząśniemy politykami, nie idąc na wybory lub oddając głos nieważny. Nie musimy głosować na idealnego kandydata, zagłosujmy na lepszego - mówi.

(lu)