Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marlena Borawska 25.11.2011

A co ty wiesz o spadkach, darowiznach i dziedziczeniu?

Jak prowadzić działalność gospodarczą bezpiecznie dla majątku rodziny? Które decyzje majątkowe małżonkowie muszą podejmować wspólnie, a które nie wymagają uzgodnień? Jak napisać testament lub jak przekazać darowiznę? Na te i inne pytania już 26 listopada odpowiedzą notariusze. W 14 największych miastach Polski po raz drugi prowadzona będzie akcja edukacyjna organizowana przez Krajową Radę Notarialną.
A co ty wiesz o spadkach, darowiznach i dziedziczeniu?Glow Images/East News

– Chodzi nam o to, aby zwrócić uwagę na najważniejsze problemy, z którymi się na co dzień spotykamy w pracy – tłumaczy Lech Borzemski, prezes KRN. Dodaje, że wiele osób nie ma pojęcia na przykład o tym, że nie ma wspólnych testamentów małżonków. Podkreśla, że ogromna część Polaków nie do końca wie, co to jest małżeńska umowa majątkowa. Wiele osób uważa, że małżeńska umowa majątkowa to niemalże rozwód. – Dlatego chcemy zwrócić uwagę na te tematy i doradzić, jak, gospodarując majątkiem rodzinnym, zapewnić bezpieczeństwo naszym rodzicom, dzieciom, rodzeństwu – podkreśla Borzemski, który był gościem Jedynki.

Trudnym tematem są także darowizny. – Chcielibyśmy powiedzieć, że darowizny dokonywane na rzecz małoletnich dzieci w przypadku ich późniejszego obciążenia czy podarowanie obciążonych nieruchomości wymaga dokonania pewnych czynności sądowych. Trzeba na przykład otrzymać zgodę sądu rodzinnego – mówi Renata Greszta, notariusz. – Już do kupna nieruchomości za pieniądze małoletniego dziecka muszę mieć zgodę sadu rodzinnego i nieletnich. Mogę kupić ją też za swoje pieniądze, a następnie dziecku podarować, ale muszę mieć świadomość, że rozporządzenie majątkiem małoletniego dziecka będzie wymagało zgody sadu rodzinnego i nieletnich – wyjaśnia.

Dzień otwarty notariatu odbędzie się w wybranych ośrodkach w siedzibach Rad Izb Notarialnych. W tym roku akcja odbędzie się w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu (adresy można znaleźć na stronie: www.krn.org.pl).

(mb)