Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 22.05.2012

Kaci zwierząt… w ludzkiej skórze

Trudno wyjaśnić u ludzi zachowania, które nie mieszczą się w żadnych standardach. Jak zrozumieć wyrzucenie psa przez balkon za to, że szczekał? Dlaczego po tak podłym fakcie nie budzą się uczucia naprawienia zła, które wyrządziliśmy?
Kaci zwierząt w ludzkiej skórze       sxc.hu

W ostatnich dniach media podały informację o dwóch mężczyznach z woj. lubuskiego. Pierwszy z nich w Międzyrzeczu wyrzucił psa z balkonu, drugi, we Wschowie, wypchnął zwierzę przez okno. Grozi im kara do trzech lat więzienia. A jak wytłumaczyć bezmyślność, brutalność i okrucieństwo dzieci, które dla zabawy skatowały kota, a potem wrzuciły go do mrowiska nakrywając wiadrem, co odcięło zwierzęciu drogę ucieczki?

Dlaczego zwierzęta zostały sprowadzone do rangi nic nie znaczących przedmiotów, które zawsze można wyrzucić, gdy przestają być potrzebne (np. w roku 2012 przebojem komunijnego prezentu dla ośmiolatków jest jeż pigmejski)?

O złu i głupocie, która mieszka w człowieku i jest powodem cierpienia, a nawet śmierci zwierząt mówił w Jedynce psycholog zwierząt, dr Maciej Trojan z Uniwersytetu Warszawskiego.

Rozmawiał Artur Wolski.

Więcej w nagraniu audycji "Wieczór naukowy".

22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt. Wiele stowarzyszeń z tej okazji stara się pokazać, że na znęcanie się nad zwierzętami nie może być społecznego przyzwolenia. Każdy, kto widzi, że jakiemuś zwierzęciu dzieje się krzywda powinien zawiadomić powiatowego lekarza weterynarii.
Dzień Praw Zwierząt został ustanowiony 11 lat temu na wniosek Klubu Gaja. Obchodzony jest właśnie 22 maja w celu upamiętnienia uchwalenia przez Sejm w 1997 roku ustawy o ochronie zwierząt, wprowadzającej do polskiego prawa niezwykle ważny zapis "zwierzę nie jest rzeczą".