Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 30.06.2012

Lato z Radiem w Tomaszowie Mazowieckim

Miasto, zwane również Tomaszowem Rawskim i Brzezińskim, a sporadycznie Fabrycznym, powstało w 1788 roku z inicjatywy rodu Ostrowskich herbu Rawicz na pograniczu trzech historycznych krain: ziemi łęczyckiej, Mazowsza i Małopolski.
Ekipa Lata z Radiem i Andrzej Kowalczyk, dyrektor Skansenu Rzeki Pilica (w czapce)Ekipa "Lata z Radiem" i Andrzej Kowalczyk, dyrektor Skansenu Rzeki Pilica (w czapce)Facebook
Galeria Posłuchaj
  • Przewodnik Tomasz Jarzyński opowiada o leżącej nieopodal Tomaszowa Spale
  • W trakcie koncertu w Tomaszowie prowadzona będzie zbiórka zużytych baterii i sprzętu RTV i AGD
  • Rozmowa z Andrzejem Kowalczykiem, dyrektorem Skansenu Rzeki Pilicy
Czytaj także

Według przemyślanej koncepcji przestrzennej, uznawanej w owym czasie za najciekawszą w regionie łódzkim, powstawały warsztaty tkackie i domy dla tkaczy, później fabryki i wille fabrykanckie oraz eklektyczne "pałacyki”. Fenomenem miasta było współistnienie trzech nacji – Polaków, Niemców i Żydów. Tomaszowska "ziemia obiecana” była interesującą mieszanką narodów i religii, kultur i obyczajów. Początek XXI wieku to wyraźne odejście od fabrycznego Tomaszowa w stronę Tomaszowa zielonego i przyjaznego mieszkańcom. Rozwój zaczyna współgrać z otaczającą miasto przyrodą: Lasami Spalskimi, rzeką Pilicą, Zalewem Sulejowskim.

Posłuchaj rozmowy z przewodnikiem, Tomaszem Jarzyńskim >>>

Tomaszów Mazowiecki może się pochwalić Rezerwatem Niebieskie Źródła – zespołem wywierzysk krasowych (źródeł wybijających się przez skałę wapienną) o stałej temperaturze i kolorze zależnym od ciśnienia atmosferycznego. Rezerwat jest siedliskiem wielu gatunków chronionych roślin i zwierząt. W pobliżu Niebieskich Źródeł znajduje się Skansen Rzeki Pilicy, którego znakiem rozpoznawczym jest przeniesiony i odrestaurowany młyn z nad rzeki Luciąży, a największymi atrakcjami są militaria wydobyte z Pilicy oraz przedmioty codziennego użytku wykonane z części uzbrojenia.

Posłuchaj rozmowy z Andrzejem Kowalczykiem, dyrektorem Skansenu Rzeki Pilicy >>>

W granicach Tomaszowa Mazowieckiego znajdują się także Groty Nagórzyckie, będące przykładem niespotykanej w tej części Polski techniki górniczej – drążenia skał wapiennych, dzięki której powstała sieć korytarzy i komór. Największe wyrobisko zwane "Salą Królewską” ma 30 m długości, 25 m szerokości, 3 m wysokości. Na początku 2012 roku uruchomiono w Grotach pierwszą w centralnej Polsce podziemną trasę turystyczną.

Podczas sobotniego koncertu "Lata z Radiem" w Tomaszowie Mazowieckim, który odbędzie sie na błoniach przy torze łyżwiarskim, przy ul. Strzeleckiej zagrają Wanda i Banda oraz Ania Wyszkoni. Gwiazdą wieczoru będzie grupa De Mono. Koncerty poprowadzą - jak zwykle z werwą i humorem - Roman Czejarek i Bogdan Sawicki.

Zabawa od 16 do późnego wieczora. Wstęp wolny!

Podczas koncertu prowadzona będzie zbiórka zużytych baterii i drobnego sprzętu RTV i AGD. Posłuchaj rozmowy z Tamarą Wdowską z firmy komunalnej "Veolia. Usługi dla środowiska" oraz Anetą Stawicką, kierownikiem ds. edukacji ekologicznej w firmie "Rekopol".