Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Emilia Iwanicka 23.07.2012

Zwierzęta w podróży: tak unikniesz tragedii

Jak zapobiegać chorobie lokacyjnej u zwierząt i w jakich warunkach mogą one podróżować samolotem czy pociągiem?
Zwierzęta w podróży: tak unikniesz tragedii Glow Images/East News

Zdaniem Doroty Szulc Wojtasik z miesięcznika "Cztery łapy” zwierzęta generalnie lubią podróżować. - Ale zależy czy je do tego przyzwyczaimy. Natomiast one marzą głównie, żeby nie być daleko od właściciela - opowiada ekspert w "Lecie z Radiem".

Zawsze warto wcześniej planować urlop ze zwierzakiem. - Jeżeli to wyjazd za granicę, to musimy być świadomi, że pupil musi być oznakowany, mieć paszport i ważne szczepienie przeciw wściekliźnie. Dlatego przed wyjazdem koniecznie trzeba odwiedzić weterynarza - radzi Dorota Szulc Wojtasik.

Jeżeli chcemy przewozić zwierzę w samochodzie, warto 3 godziny wcześniej go nie karmić, bo część ma chorobę lokomocyjną. Jej objawami mogą być ślinienie, dyszenie, czy wymioty. - W takim przypadku lekarz weterynarii zaaplikuje preparat który działa 12 h - dodaje Dorota Szulc Wojtasik.

Dorota
Dorota Szulc Wojtasik

Koty w samochodzie powinny być przewożone w klatce, zawsze przypiętej pasami. Psy można przypinać do specjalnych szelek. - Natomiast przypięcie to podstawa. Bo przy silnym hamowanie zwierzę może być zagrożeniem dla współpasażerów podróży - ostrzega ekspert miesięcznika "Cztery łapy”.

Psa w pociągu można przewozić zarówno w pierwszej jak i drugiej klasie. W samolocie zwierzak wejdzie na pokład tylko, jeśli razem ze specjalnym transporterem wazy nie więcej niż 8 kg. Inaczej muszą trafić do luku bagażowego. - A to niestety wielki stres i zdarza się, że zwierzęta w czasie transportu zdychają - przestrzega gość "Lata z Radiem".

Posłuchaj całej audycji i dowiedz się o szczegółach wymagań przy transporcie zwierząt.

Rozmawiał Wiesław Molak.

ei