Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Emilia Iwanicka 27.07.2012

Pływanie z przeszkodami, czyli dziwne igrzyska

Najpierw wspinaczka na słup, potem bieg po łodziach, na końcu pływanie. Takie dyscypliny też gościły na letnich igrzyskach olimpijskich.
Federica Pellegrini z Włoch podczas treningu przed startem na igrzyskach w LondynieFederica Pellegrini z Włoch podczas treningu przed startem na igrzyskach w LondyniePAP/EPA/ETTORE FERRARI

W historii letnich rozgrywek olimpijskich zdarzały się konkurencje, które rozegrano tylko raz. Jak na przykład w 1900 r. w Paryżu, gdzie sportowcy rywalizowali w pływaniu z przeszkodami na 200 m. - Najpierw musieli wspiąć się na słup, następnie przebiec przez łodzie po ich pokładach, później przepłynąć pod rzędem łódek – opowiada dziennikarz Polskiego Radia Krzysztof Grzesiowski. Australijczyk, który wygrał, wykazał się nie lada sprytem, bo wybrał najlepsze miejsce wspinania się na łódki.

Zobacz serwis specjaly Polskiego Radia Londyn 2012.

W Paryżu na początku wieku reprezentacji polskiej oczywiście nie było, ale w trakcie startów w letnich igrzyskach biało-czerwoni zdobyli w sumie 261 medali, w tym 62 złote. Najwięcej krążków w sumie nasi sportowcy przywieźli z Moskwy. Najwięcej złotych natomiast z Tokio, Monachium, Montrealu i Atlanty.

Jak łatwo zauważyć po archiwalnych nagraniach Polskiego Radia, przez te lata zasadniczo zmienił się styl komentowania zawodów. - Zmieniały się emocje komentatorów sportowych. Najpierw mówili spokojniej, a z czasem emocje zdecydowanie – zauważa Krzysztof Grzesiowski.

Posłuchaj nagrania audycji i przypomnij sobie archiwalne materiały Polskiego Radia.

Na "Sygnały Dnia" od poniedziałku do piątku od godz. 6. do godz. 9. zapraszają Krzysztof Grzesiowski i Daniel Wydrych.

ei