Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Bartosz Bajerski 01.08.2012

Kusociński biegał za pociągami

Mija 68. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. O godzinie ''W'' wszyscy oddaliśmy hołd Powstańcom Warszawskim, którzy dzielnie walczyli o wolność Polski. W powstańczych szeregach znaleźli się m.in. sportowcy, którym najlepsze lata zabrała wojna.
Uroczysty apel poległych odbył się przed pomnikiem Powstania Warszawskiego, 31 bm. w przeddzień 67. rocznicy wybuchu powstaniaUroczysty apel poległych odbył się przed pomnikiem Powstania Warszawskiego, 31 bm. w przeddzień 67. rocznicy wybuchu powstaniafot. PAP/Grzegorz Jakubowski
Posłuchaj
  • Karolina Rożej o sportowcach walczących w Powstaniu Warszawskim
Czytaj także

Jednym z nich był Janusz ''Kusy'' Kusociński. Podobno biegania nauczył się podczas pogoni za pociągami, na które notorycznie się spóźniał. Polski lekkoatleta, złoty medalista na dystansie 10 km na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych sportowców w okresie międzywojennym.
- Żołnierz kampanii Wrześniowej, obrońca stolicy, a potem konspirator. Zginął rozstrzelany w Palmirach razem z Feliksem Żuberem i Tomaszem Stankiewiczem – powiedział w ''Lecie z Radiem'', Andrzej Janisz. Kusociński ostatni swój rekord pobił latem 1939 roku. Sam zgłosił się do obrony Warszawy.

Eugeniusz Lokajski lekkoatleta, olimpijczyk. Był mistrzem Polski w rzucie oszczepem, jego rekord to 73,27 m, który przetrwał 17 lat. Pasją Lokajskiego była fotografia. To właśnie dzięki niemu możemy oglądać fotografie dokumentujące życie podczas Powstania Warszawskiego. Zginął 25 września 1944 pod gruzami Warszawy.
Zapraszamy do odsłuchania materiału dźwiękowego, w którym o Kusocińskim opowiada jego przedwojenna sympatia, a Andrzej Janisz przedstawia sylwetki kolejnych sportowców.