Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Emilia Iwanicka 27.11.2012

Płaćmy abonament, żeby radio nie było "słupem”

Rosną wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Wspólna kampania mediów publicznych przyniosła rezultaty, do tego coraz sprawniej działają urzędy, które ściągają zaległe opłaty od posiadaczy odbiorników. Ale do ideału wciąż daleko.
Płaćmy abonament, żeby radio nie było słupemGlow Images/East News

W październiku Poczta Polska wysłała do niesolidnych abonentów 100 tys. wezwań do zapłaty. – Przypominam o takim obowiązku, ale bardziej staramy się ułatwiać możliwość rejestracji i dokonywania wpłat. I faktycznie, ilość rejestracji rośnie – mówi Grzegorz Warchoł z biura prasowego spółki. Zaległości w opłatach można rozłożyć na raty, a w najgorszych przypadkach sprawa trafia do fiskusa.

>> Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia ABONAMENT

Efekty przyniosła też kapania "Płacę abonament”. Niestety, nadal tylko co trzeci Polak dokonuje tych opłat. Tymczasem w niektórych krajach europejskich wskaźnik ten ponad 90 proc.

Jak ostrzega prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski, bez abonamentu radio byłyby tylko słupem ogłoszeniowym. – W pierwszej kolejności ofiarą oszczędności padają gatunki najdroższe jak Teatr Polskiego Radia, słuchowiska dla dzieci, czy koncerty, których transmisje są bardzo drogie – tłumaczy Andrzej Siezieniewski.

>> Czytaj więcej o Teatrze Polskiego Radia

>> Tu znajdziesz najlepsze, radiowe reportaże

>> Koncerty radiowe na kanale moje.polskieradio.pl

Na co przeznaczony jest abonament i jak opłaty z nim związane pobierane są w innych krajach? Sprawdzał Krzysztof Horwat. (ei)

-----------------------------------------

5 zł 50 groszy wynosi miesięczna opłata abonamentowa za odbiornik radiowy, a za odbiornik TV 18 zł 50 groszy. Wszelkie informacje dotyczące opłat można znaleźć na stronach internetowych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Poczty Polskiej.