Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Emilia Iwanicka 02.12.2012

Andrzej Siezieniewski o Złotych Mikrofonach: radiowcy na Olimpie

- Ta ceremonia to hymn na cześć kunsztu radiowego i podziękowanie za lata pracy dla Polskiego Radia – powiedział na gali wręczenia Złotych Mikrofonów prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski.
Andrzej SiezieniewskiAndrzej Siezieniewski TVP/PAP /Ireneusz Sobieszczuk

W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbyła się gala, podczas której jurorzy ogłosili, kto w tym roku otrzymał najważniejszą nagrodę Polskiego Radia. - Dzięki tak wybitnym twórcom radiowym, a lista laureatów zbliża się do 200 nazwisk, Polskie Radio wciąż jest wyznacznikiem najwyższych standarów w zawodzie – mówił Andrzej Siezieniewski.

>> Sprawdź listę nagrodzonych

Prezes Polskiego Radia podkreślił, że jest to instytucja najwyższego zaufania publicznego, która z powodzeniem realizuje swoje zadania. – A laureaci Złotych Mikrofonów to koleżanki i koledzy, którzy przeszli wszystkie szczeble wtajemniczenia zawodowego wspinając się na radiowy Olimp. Jestem pewien, że wychowają także godnych siebie następców – dodał Andrzej Siezieniewski.

Złoty Mikrofon jest wyróżnieniem przyznawanym od ponad 40 lat za uzyskanie trwałego wysokiego poziomu i wysokiej klasy sztuki radiowej oraz za wybitne osiągnięcia twórcze na rzecz radia publicznego. Nagroda przeznaczona jest dla twórców radiowych, którzy wyróżniają się od lat mistrzostwem w swojej dziedzinie – stworzyli gatunki lub formy specyficznie radiowe (ze szczególnym uwzględnieniem tych istniejących tylko w radiu publicznym) i uprawiają je od dłuższego czasu.

Wśród dotychczasowych laureatów Złotego Mikrofonu są, m.in.: Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski – słynni Starsi Panowie; Michał Sumiński – niezapomniany autor popularnego "Zwierzyńca”; Bohdan Tomaszewski – jeden z najlepszych w historii polskich mediów sprawozdawców sportowych; Jerzy Waldorff – inicjator trwającej do dziś akcji ratowania zabytków na warszawskich Powązkach; Irena Kwiatkowska – rewelacyjna m.in. jako Hermenegilda Kociubińska, dla której pisał sam Gałczyński; Maria Kuncewiczowa – pisarka, autorka pierwszej w dziejach europejskiej radiofonii powieści "Dni powszednie państwa Kowalskich”; Ksawery Jasieński – jeden z najlepszych polskich lektorów, którego głos świetnie znają wszyscy podróżujący warszawskim metrem; ks. prof. Józef Tischner – filozof i człowiek gór, obdarzony mądrością i niezwykłym poczuciem humoru; Zbigniew Herbert – wybitny poeta i pisarz, sztandarowy autor polskiej opozycji.