Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 07.02.2013

Życie w warszawskim gettcie

Pierwsze mury wokół "dzielnicy żydowskiej" w stolicy zaczęto wznosić 1 kwietnia 1940. Pół roku później gubernator dystryktu warszawskiego, Ludwig Fischer podpisał zarządzenie wyznaczające granice getta.
Podwórko na ulicy Krochmalnej, okres getta Podwórko na ulicy Krochmalnej, okres gettaŻIH/Dom Spotkań z Historią

Getto zamknięto 16 listopada 1940 roku. Za jego murami żyło i pracowało nawet pół miliona ludzi. W tym roku przypada 70. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim, a obchody tej tragicznej rocznicy zaczynają się już teraz.

W audycji opowiemy o życiu codziennym za murami, jak zdobywano pracę i jedzenie. Dlaczego tak ważną rolę odgrywały teatry (było ich 5) i skąd ludzie czerpali siłę do organizowania koncertów muzycznych, czy prowadzenia potajemnego nauczania. Dowiemy się, jak funkcjonował szmugiel i łączność ze stroną Polską. I czym była Rada Żydowska - czy cieszyła się zaufaniem stłoczonych siłą do Getta Żydów? Powiemy dlaczego 70 lat temu wybuchło Powstanie w Getcie i dlaczego w świadomości żydowskiej funkcjonuje jako jeden z wielkich zrywów narodowościowych. Opowiemy też, jak dziś edukuje się młodzież o tym wydarzeniu ze wspólnej historii Polaków i Żydów.

Gośćmi audycji będą: dr Eleonora Bergman (Żydowski Instytut Historyczny) oraz Jagna Kofta, reprezentująca Dom Spotkań z Historią i Muzeum Historii Żydów Polski.

Na "Naukowy zawrót głowy" po godzinie 23.00 zaprasza Artur Wolski.