Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Emilia Iwanicka 17.04.2013

Jedynka na liście UNESCO? To dopiero byłby prezent

18 kwietnia radiowa Jedynka obchodzi 88. urodziny. Dla uczczenia jubileuszu postanowiliśmy zgłosić Jedynkę do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Jedynka na liście UNESCO? To dopiero byłby prezent Andrzej Szozda/PR

18 kwietnia to także Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków i Dziedzictwa Kulturalnego. I z tego powodu, z uwagi na wkład Jedynki w kulturę światową, zgłaszamy ją do listy UNESCO. Przy czym nie chodzi oczywiście o zabytki, ale o dziedzictwo niematerialne.

Miejsca wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa - jak podaje na swojej stronie internetowej UNESCO - stanowią wspólne dobro ludzkości. Wyróżnia je "najwyższa powszechna wartość” uznana w rozumieniu Konwencji UNESCO z 1972 r. dotyczącej Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego. Obecnie na Liście Światowego Dziedzictwa znajdują się 962 obiekty w 157 państwach: 745 obiektów kulturalnych, 188 przyrodniczych i 29 o charakterze mieszanym kulturalno-przyrodniczym.
W rozumieniu Konwencji UNESCO, której tekst został przyjęty na 32 sesji Konferencji Generalnej UNESCO w październiku 2003 r., dziedzictwo niematerialne to zwyczaje, przekaz ustny, wiedza i umiejętności oraz związane z nimi przedmioty i przestrzeń kulturowa, które są uznane za część własnego dziedzictwa przez daną wspólnotę, grupę lub jednostki.
Ten rodzaj dziedzictwa jest przekazywany z pokolenia na pokolenie i ustawicznie odtwarzany przez wspólnoty i grupy w relacji z ich środowiskiem, historią i stosunkiem do przyrody. Dla danej społeczności dziedzictwo niematerialne jest źródłem poczucia tożsamości i ciągłości.