Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 16.05.2013

"Mieszkanie dla młodych". Szanse i zagrożenia

Pomoże, ale bardzo niewielu. Natomiast wielu może zaszkodzić. Nie milkną słowa krytyki pod adresem rządowego programu "Mieszkanie dla młodych".
MieszkanieMieszkanieGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Mieszkanie dla młodych. Relacja Ewy Kwaśnik (Sygnały dnia/Jedynka)

Zalety programu wylicza Marin Jańczuk z agencji nieruchomości Metro House. – Państwo stosuje politykę prorodzinną uzależniając dopłaty od liczby posiadanych dzieci. Dopłaty rosną wprost proporcjonalnie do pociech – powiedział Jańczuk. Jego zdaniem mile zaskoczeni będą też single, bo dopłaty państwa będą dotyczyć powierzchni do 50 metrów kwadratowych (w poprzednim programie było to o 20 metrów mniej) oraz będą traktowane jako wkład własny do kredytu.

W tym momencie zaczynają się jednak schody. Zdaniem Marzeny Rudnickiej z Centrum im. Adama Smitha, może to wprowadzić ludzi w bardzo niebezpieczne obciążenia kredytowe. - Ponieważ program daje dopłatę do kredytu ludziom, których nie do końca stać na ten kredyt i zostawia ich samych sobie na 30 lat - przypomniała.

Program odbiera też szanse wielu osobom, które byłyby w stanie spłacić kredyt. - Nie będzie można budować i kupować domów oraz wybierać z rynku wtórnego. Te dwa czynniki powodują, że wyłącza się z programu trzy czwarte powiatów w Polsce - wyjaśnia Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości Home Broker.

Dochodzą do tego kolejne kryteria: wielkość mieszkania nie może przekraczać 75 metrów kwadratowych, a dopłata obejmie maksymalnie 50 metrów. Poza tym cena za metr nie może przekraczać określonego przez wojewodę wskaźnika średnich kosztów budowy. To oznacza, że na dzisiaj, na mieszkanie np. w Warszawie można wydać maksymalnie 277 tys. złotych, czyli wybierać z najtańszych inwestycji na obrzeżach miasta.

Zdaniem Jacka Furgi ze Związku Banków Polskich trudno przy tych założeniach mówić o pobudzeniu rynku mieszkaniowego. – Jak sami autorzy programu szacują rocznie z programu może skorzystać do 30 tys. młodych ludzi. To nie jest poziom wsparcia, który powoduje zmiany jakości na rynku inwestycji mieszkaniowych i kredytowym – powiedział.

Program ma ruszyć od przyszłego roku. W 2014 roku zaplanowano na niego 600 mln złotych.

Mieszkanie dla młodych. Posłuchaj relacji Ewy Kwaśnik.