Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 11.07.2013

Polacy nie mają skłonności do protestów

Przedstawiciele central związkowych maja podjąć 11 lipca decyzje dotyczące planowanych na jesieni strajków. Zanim jednak poznamy ustalenia Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego w "Sygnałach dnia" sprawdzaliśmy, czy jesteśmy skłonni do protestów i czy faktycznie mamy tak wiele powodów do niezadowolenia.
SolidarnośćSolidarnośćflickr.com/Maciej Janiec
Posłuchaj
  • Politolodzy o Polakach: nie jesteśmy skłonni do ulicznych protestów (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

Socjolog z PAN, profesor Henryk Domański podkreśla, że Polacy nie mają skłonności do protestów, co potwierdzają badania. - W Polsce odsetek tych, którzy protestowali na ulicach kształtuje się na poziomie 2-3 procent - mówi naukowiec. Ta tendencja utrzymuje się od ok. 13 lat. W krajach takich jak Francja czy Hiszpania odsetek ten dochodzi do 24 procent. - Polacy, choć narzekają i są niezadowoleni, to do wyjścia na ulice się nie kwapią - podsumowuje wyniki badań socjolog.
- Polacy oczekują, że jakieś organizacje, np. związki zawodowe rozwiążą na poziomie centralnym ich problemy bez osobistego zaangażowania - wyjaśnia Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Zauważa, że w kryzysie przez większość czasu ludzie są bierni, bo boją się utraty pracy.
Ostatnia "Diagnoza społeczna", jaką przeprowadził prof. Janusz Czapiński pokazała, że choć coraz bardziej jesteśmy niezadowoleni z rządu, to coraz bardziej jesteśmy zadowoleni z naszego życia. 81 procent badanych uznało się za szczęśliwych, a w 2011 roku szęśliwymi czuło sie 80 procent rodaków. A ponieważ w Polsce nic dramatycznego się nie dzieje, więc raczej nie należy oczekiwać masowych protestów na ulicach.
Decyzję dotyczącą planowanych na wrzesień strajków związkowcy ogłoszą w czwartek po południu.
Przygotowała Katarzyna Pilarska.
(ag)