Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Joanna Łopat 29.06.2013

Jak stworzyć drzewo genealogiczne?

- Aby stworzyć drzewo genologiczne musimy zacząć od tego, co wiemy o naszych dziadkach, pradziadkach i docierać do kolejnych informacji o rodzinie. Można też zbadać linie boczne i wtedy to jest zajęcie na całe życie – mówi Magdalena Masłowska z Archiwum Państwowego m.st. Warszawy.
Fotografia z drugiej połowy XIX w.Fotografia z drugiej połowy XIX w.Ze zbiorów Archiwum Państwowego m.st. Warszawy
Posłuchaj
  • O tym jak stworzyć drzewo genologiczne opowiada Magdalena Masłowska z Archiwum Państwowego m.st. Warszawy (Jedynka/ Sygnały dnia).
Czytaj także

Tworzenie drzewa genealogicznego jest jak składanie puzzli. Dodaje się elementy, jeden obok drugiego. W tej pracy mogą nam pomóc programy komputerowe, które są dostępne w internecie, a także dokumenty z archiwów państwowych.
Narodowe archiwum cyfrowe od lat skanuje oryginalne księgi z aktami stanu cywilnego. Wśród milionów skanów opublikowanych na portalu szukajwarchiwach.pl można swobodnie szukać informacji, dzięki którym możemy zrekonstruować nie tylko drzewo genealogiczne naszej rodziny, ale także historię naszego kraju. Jej ślady widać w dokumentach - mówiła na antenie Jedynki Magdalena Masłowska.

Więcej o naszej akcji znajdziecie na stronie Zostań rodzinnym archiwistą >>>

My przypominamy, że czekamy na opisy pamiątek z przeszłości Państwa rodziny, zdjęcia i skany dokumentów, prosimy je przysyłać na adres internetowy: archiwumrodzinne@polskieradio.pl.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(jł)

- Aby stworzyć drzewo genologiczne musimy zacząć od tego, co wiemy o naszych dziadkach, pradziadkach. Z tymi informacjami możemy powoli, w linii prostej, docierać do kolejnych informacji o rodzinie. Można tez zbadać linie boczne i wtedy to jest zajęcie na całe życie – mówi Magdalena Masłowska z Archiwum Państwowego m.st. Warszawy.

Tworzenie drzewa genologicznego jest jak składanie puzzli. Dodaje się elementy, jeden obok drugiego. W tej pracy mogą nam pomóc programy komputerowe, które są dostępne w internecie. A także dokumenty z archiwów państwowych.

Narodowe archiwum cyfrowe od lat skanuje mikrofilmy, oryginalne księgi z aktami stanu cywilnego. Wśród milionów skanów opublikowanych na portalu szukajwarchiwach.pl można swobodnie szukać informacji, dzięki którym możemy zrekonstruować nie tylko drzewo genologiczne naszej rodziny, ale także historię naszego kraj. Jej ślady widać w dokumentach.