Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 09.09.2013

Ryszard Siwiec i Jan Palach. W ich ślady poszli inni

Nie tylko Ryszard Siwiec i Jan Palach poświęcili swoje życie podpalając się w proteście przeciwko działaniom komunistycznych reżimów.
Strajk głodowy przed Muzeum Narodowym w Pradze po śmierci studenta Jana Palacha, który 16.01.1969 na Placu Wacława dokonał samospalenia w proteście przeciwko agresji Układu Warszawskiego na CzechosłowacjęStrajk głodowy przed Muzeum Narodowym w Pradze po śmierci studenta Jana Palacha, który 16.01.1969 na Placu Wacława dokonał samospalenia w proteście przeciwko agresji Układu Warszawskiego na CzechosłowacjęPAP/Archiwum/CTK/Havelka ZdenÄ›k

8 września 1968 podczas Centralnych Dożynek, w obecności partyjnych dygnitarzy, dyplomatów i 100 tysięcy widzów, Ryszard Siwiec dokonał samospalenia na Stadionie Dziesięciolecia. Protestował przeciwko wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji.

16 stycznia 1969 roku aktu samospalenia przed Muzeum Narodowym na placu Wacława w Pradze dokonał Jan Palach. Po jego proteście w Czechosłowacji jeszcze 26 osób próbowało aktów samospalenia; 7 z nich zmarło.

45. rocznica inwazji na Czechosłowację - serwis specjalny >>>

Swoje życie oddał też młody Węgier Sándor Bauer, 20-letni żydowski student z Łotwy Ilja Rips oraz 19-letni robotnik Romas Kalanty, który w 1972 roku podpalił się w Kownie w proteście przeciwko okupacji Litwy.

Natomiast z dużym odzewem w NRD spotkał się przypadek ewangelickiego duchownego Oskara Brüsewitza, który 18 sierpnia 1976 r. podpalił się w proteście przeciwko prześladowaniu chrześcijan w NRD i kolaboracji hierarchów Kościoła z państwem.

Audycje specjalne o Ryszardzie Siwcu - słuchaj

Wreszcie w dniu 23 czerwca 1978 r. w ten sam sposób zakończył życie Musa Mamut protestując przeciwko deportacji Tatarów krymskich z ich ojczyzny.

Na audycję z cyklu "Naukowy zawrót głowy" pt. "Żywe pochodnie" zaprasza po godz. 21.00 Katarzyna Kobylecka.

tj