Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 24.09.2013

"Wszystkie kościoły w Polsce mają równe prawa"

- Mogą liczyć na ulgi i prowadzić działalność gospodarczą - wyjaśnił w audycji Janusza Weissa "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" w radiowej Jedynce, Mariusz Radajewski z Rejestru Departamentu Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
Wszystkie kościoły w Polsce mają równe prawaGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Mariusz Radajewski z Rejestru Departamentu Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych o kościołach w Polsce (Jedynka/Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać)
Czytaj także

Niektóre kościoły z państwowych pieniędzy jednak nie korzystają. Należą do nich m.in. Adwentyści Dnia Siódmego Ruch Reformacyjny oraz Zbór Stanowczych Chrześcijan.

W Polsce jest w sumie zarejestrowanych 157 związków wyznaniowych i kościołów. - Cały system polskiego prawa jest tak zbudowany, że mają prerogatywy.  Nie ma znaczenia, czy jest to Kościół katolicki, czy rejestrowy -  powiedział w radiowej Jedynce Mariusz Radajewski.

Mogą to być odpisy na działalność charytatywną lub ulgi podatkowe, a wysokość umorzeń i kościelnych odpisów nie zależy od ilości wiernych.

O tym, czy nowy kościół zostanie zarejestrowany decydują przede wszystkim jego wyznawcy.  - Muszą przedstawić statut i złożyć wniosek. Musi się pod nim znaleźć sto potwierdzonych notarialnie podpisów - wyjaśni Radajewski.  Za wydanie decyzji obowiązuje opłata w wysokości 10 złotych.

Radajewski nie przypomina sobie sytuacji w której  grupa stu osób chciałaby założyć związek wyznaniowy dla uzyskania korzyści finansowej. Nie wykluczył jednak, że mogłoby do takiej sytuacji dojść. Zwrócił natomiat uwagę, że w Polsce nie ma w żadnej ustawie definicji sekty.

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" w radiowej Jedynce od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawi temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 zrelacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumuje całodzienne działania, porozmawia z ekspertami i przedstawi wnioski.

Janusz Weiss o swojej audycji >>>

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.