Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 30.09.2013

Spór o szczepionki. "Są ofiarami własnej skuteczności"

- Szansa, że dziecko zachoruje na odrę jest w Polsce tysiąc razy mniejsza niż na przykład w Wielkiej Brytanii. Wynika to z faktu, że zachodnie społeczeństwa ulegają modzie antyszczepionkowej - powiedział w Jedynce Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Program szczepień ochronnych w Polsce składa się ze szczepień obowiązkowych, które są refundowane z budżetu państwa oraz zalecanych, które finansują rodziceProgram szczepień ochronnych w Polsce składa się ze szczepień obowiązkowych, które są refundowane z budżetu państwa oraz zalecanych, które finansują rodziceEast News/Glow Images

O obowiązku szczepień ochronnych mówi "Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi". Jak podkreślił Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), obowiązek ma wymiar nie tylko prawny, ale i społeczny jednak część ludzi kwestionuje zasadność stosowania szczepień. - Wynika to z faktu, że nie ma chorób, na które szczepimy. Można więc powiedzieć, że szczepienia są ofiarami własnej skuteczności - wyjaśnił w rozmowie z Januszem Weissem.

Jak dotąd tylko dwie choroby udało się całkowicie wyeliminować i nie ma powodu, by się na nie szczepić, a są to ospa prawdziwa (czarna) i księgosusz. Jan Bondar podkreślił, że część szczepionek ma ograniczoną skuteczność, ale jest wciąż stosowana ze względu na ochronę przed ciężkim przebiegiem choroby. Tak jest w przypadku gruźlicy.

Rozwagę przy podejmowaniu decyzji o zaszczepieniu dziecka zaleca fundacja "Powrót do marzeń", która pomaga dzieciom z niewyjaśnionymi zaburzeniami rozwoju i ich rodzinom. - Trzeba brać pod uwagę stan zdrowia dziecka czy jego alergie, o czym rodzice nie wiedzą, a lekarze nie zawsze informują - powiedziała przedstawicielka fundacji. Podkreśliła, że decyzję o rezygnacji ze szczepienia należy podejmować w konsultacji z lekarzem.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszyć będzie słuchaczom Jedynki od rana do popołudnia. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawi temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 zrelacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumuje całodzienne działania, porozmawia z ekspertami i przedstawi wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

(asz)