Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 03.10.2013

Pies przewodnik. "To nie jest futrzany GPS"

Pies wyszkolony do pracy z osobą niewidomą nie jest dla każdego. - Nie zaprowadzi pod wskazany adres jak GPS. Trzeba mu wydawać komendy kierunkowe, a więc orientować się w przestrzeni - powiedziała w radiowej Jedynce Joanna Witkowska z Fundacji Vis Maior, która zajmuje się szkoleniem czworonogich przewodników.
Labrador Nelson blisko dwa lata był przygotowywany do roli psa przewodnika. Po zdaniu egzaminu, pod okiem instruktora poznawał się z Magdą, której będzie pomagał.Labrador Nelson blisko dwa lata był przygotowywany do roli psa przewodnika. Po zdaniu egzaminu, pod okiem instruktora poznawał się z Magdą, której będzie pomagał.PAP/Grzegorz Michałowski
Posłuchaj
  • Pies przewodnik. "To nie jest futrzany GPS” (Jedynka/Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać)
Czytaj także

Pani Joanna ma psa przewodnika od dwóch lat. Nazywa się Bryś. - Najpierw się zapoznawaliśmy, potem było szkolenie, a na koniec około  3-4 miesięcy trwało przekazywanie psa - wyjaśniła w audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać".

W rozmowie z Januszem Weissem podkreśliła, że pies przewodnik nie robi wszystkiego za osobę niewidomą. Nie rozpozna numeru autobusu i kolorów świateł na przejściu dla pieszych. Trzeba mu wydawać komendy, a to oznacza, że trzeba wiedzieć, gdzie się przebywa. Trzeba rozumieć przestrzeń i umieć słuchać ulicy. Dlatego właśnie nie tylko psy są dobierane do roli przewodnika, asystenta, ale także ludzie, aby byli w stanie wykorzystać umiejętności nabyte przez psa podczas szkolenia.

Szkolenie psa przewodnika trwa blisko dwa lata i kosztuje około 30 tys. złotych. Tak wyszkolonych czworonogów jest w Polsce tylko około 150. Wśród innych psów wyróżniają się tzw. wyuczonym nieposłuszeństwem. - Jeśli widzi, że jest bezpiecznie, to rusza. Jeśli zauważy nadjeżdżający samochód, to na komendę nie zareaguje - dodała Magdalena Raczyńska z fundacji Vis Maior.

Dlaczego napotkanych psów przewodników nie wolno głaskać i jak są dobierane do szkolenia? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Zobacz także: w Polskę z psem przewodnikiem - na co pozwala prawo

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" przez cały tydzień od poniedziałku do piątku na antenie radiowej Jedynki. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia się zajmuje. O godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.