Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 03.10.2013

Polakiem być. Drogi do obywatelstwa

Jednym z najbardziej znanych obcokrajowców, którzy żyją w Polsce jest poseł John Godson. W radiowej Jedynce powiedział, że decyzję o mieszkaniu w tym właśnie kraju podjął wraz z żoną. - Tu chcę umrzeć i tu chcę być też pochowany - podkreślił w rozmowie z Januszem Weissem.
Konstytucja RP w rękach Nigeryjki Charity Szczechowiak, która obywatelstwo polskie otrzymała w 2013 roku.Konstytucja RP w rękach Nigeryjki Charity Szczechowiak, która obywatelstwo polskie otrzymała w 2013 roku.PAP/Tytus Żmijewski

Poseł Godson polskie obywatelstwo otrzymał z nadania prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. - W tamtym czasie, by zostać obywatelem Polski, trzeba było posiadać kartę stałego pobytu w okresie przynajmniej 3 lat, mieć zapewnioną pracę i miejsce zamieszkania - wyjaśnił w audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać".

Jak informuje rzeczniczka prasowa wojewody mazowieckiego Ivetta Biały, prócz nadania przez prezydenta, obcokrajowiec może uzyskać obywatelstwo na trzy inne sposoby, poprzez: potwierdzenie obywatelstwa, uznanie za obywatela polskiego i przywrócenie obywatelstwa. - W 2012 roku przybyło nam w województwie mazowieckim ponad 8 tysięcy obywateli - podała.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszyć będzie słuchaczom Jedynki od rana do popołudnia. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawi temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 zrelacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumuje całodzienne działania, porozmawia z ekspertami i przedstawi wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.