Marcin Nowak 16.10.2013

Brazylia 2014: Anglia - Polska. Porażka na Wembley w meczu o honor

Polska przegrała na Wembley w Londynie z Anglią 0:2 (0:1) w ostatnim występie w eliminacjach piłkarskich mistrzostw świata.
Anglia - PolskaAnglia - PolskaPAP/EPA/KERIM OKTEN
  • Anglia - Polska. Tomasz Zimoch podsumowuje porażkę Polaków na Wembley (Kronika Sportowa-PR1)
  • Robert Lewandowski (reprezentacja Polski) po meczu z Anglią (IAR)
  • Jakub Błaszczykowski (reprezentacja Polski) po meczu z Anglią (IAR)
  • Grzegorz Krychowiak (reprezentacja Polski) po meczu z Anglią (IAR)
  • Waldemar Sobota (reprezentacja Polski) po meczu z Anglią (IAR)
  • Adrian Mierzejewski (reprezentacja Polski) po meczu z Anglią (IAR)
Anglia - Polska 2:0 (1:0)

Bramki: 1:0 Wayne Rooney (41), 2:0 Steven Gerrard (88)

RELACJA MINUTA PO MINUCIE:

90 + 2: Anglicy dali Polakom szkołę futbolu. Byli lepsi w każdym elemencie tego spotkania, prowadzili grę i udokumentowali tę przewagę. Zasłużenie wychodzą z pierwszego miejsca w grupie i jadą na mundial do Brazylii.

88: Gol. Anglicy zapewnili sobie awans z pierwszego miejsca. Gerrard wszedł między obrońców, wydawało się, ze nie da rady oddać strzału Niestety, oddał, Wojtek Szczęsny nie miał nic do powiedzenia.

82: W ostatnich minutach będziemy mogli oglądać zawodnika Arsenalu Londyn, Jacka Wilshere'a.

79: Wciąż nie możemy znaleźć sposobu na to, żeby przedostać się pod bramkę Anglików. A jeśli już jesteśmy bliżej bramki, Anglicy rozważnie faulują i rozbijają akcje.Na boisku pojawił się Piotr Zieliński, zmienił Adriana Mierzejewskiego.

75: Townsend pokazuje dziś klasę. Mimo, że to dopiero jego drugi występ w seniorskiej reprezentacji, młody Anglik gra bez żadnych kompleksów. Drybluje, dośrodkowuje, rozgrywa. Polscy obrońcy mają z nim dużo problemów.

70: Frank Lampard na boisku. Anglicy chcą urwać jak najwięcej czasu, nie spieszą się nigdzie. I nic dziwnego.

68: Udaje nam się przytrzymać Anglików na ich połowie i odbierać piłkę zanim zdążą wyprowadzić groźny kontratak. Wciąż jednak brakuje bramki.

64: Na boisku pojawia się Sławomir Peszko, zmienia Waldemara Sobotę. Może ten skrzydłowy zrobi jakąś ciekawą akcję.

Anglia
Anglia - Polska

60: Robert Lewandowski marnuje sytuację sam na sam z Joe Hartem. Na boisko wbiega kibic, który chyba chciał pokazać mu jak powinien strzelić. Krótka przerwa w grze.

58: Anglicy mają bardzo dużą swobodę w stwarzaniu sytuacji podbramkowych. Tym razem jedną z nich marnuje Steven Gerrard, oddając strzał z dystansu.

55: Interwencje w obronie Polaków mogą podnieść ciśnienie kibicom. Po wślizgu Krychowiaka piłka mija pustą bramkę Szczęsnego o kilka centymetrów. Gramy coraz odważniej, jednak narażamy się na kontry.

52: Ładnie rozgrywamy piłkę, ale brakuje ostatniego podania. Tym razem niecelnie Robert Lewandowski.

50: Przycisnęliśmy na początku drugiej połowy, ale Anglicy groźnie skontrowali, rozpaczliwa interwencja Jędrzejczyka tylko o krok od samobójczego trafienia.

46: Mateusz Klich wybiegł na drugą połowę zamiast Mariusza Lewandowskiego i od razu miał sytuację. Piłka po rykoszecie wyszła jednak na rzut rożny.

45: Przerwa. Chwilę wcześniej Waldemar Sobota wyszedł na wolne pole minimalnie zbyt wcześnie i niestety spalony. Nikt nie oczekiwał, że to Polacy będą mieć inicjatywę, ale kilka ostatnich minut pierwszej połowy było rozpaczliwą obroną bramki. Mieliśmy swoje sytuacje, ale niestety nie potrafiliśmy ich wykorzystać.

Anglia

41: WAYNE ROONEY i 1:0 dla Anglików. Niesamowita wrzutka Leightona Bainesa i zawodnik Manchesteru dopełnia formalności. Szczęsny bez szans. Odwlekaliśmy ten moment od kilku minut.

39: Nasi piłkarze przy piłce, teraz to my rozgrywamy atak, jednak nie zyskujemy terenu. W efekcie bardzo szybko tracimy futbolówkę.

37: Niestety, Polacy dali zepchnąć się do defensywy, Anglicy nie ustają w oblężeniu bramki gości.

35: Wellbeck wbiegł w pole karne, jednak zgubił rytm biegu i dał odebrać sobie piłkę.

33: Kolejny rzut wolny blisko pola karnego, bronimy się skutecznie, ale Anglicy mają coraz większą przewagę.

31: Imponująca akcja Anglików, Townsend, Sturridge, Rooney, wymieniają podania przed polem karnym, ostatecznie dośrodkowuje Baines, jednak Polakom udaje się przerwać akcję. Gdyby stało się inaczej, napastnik Anglików strzelałby do pustej bramki.

29: Oddalamy grę od od własnego pola karnego. Bardzo dobrze, bo obrona potrzebuje chwili odpoczynku.

27: Townsend trafia w poprzeczkę, później Szczęsny musi interweniować przy strzale z bliska Daniela Sturridge'a. Polacy zagubieni, muszą uspokoić grę.

25: Sturridge marnuje sytuacje, nie trafia w piłkę w polu karnym, obrońcy biało-czerwonych mają chwilę zadumy, ale koniec końców wybijają na rzut rożny.

Anglia

23: Robert Lewandowski marnuje wyśmienitą okazję, praktycznie sam na sam z Joe Hartem, obrońca Anglików spóźniony, jednak Polak strzela słabszą nogą i przenosi piłkę obok bramki. Najlepsza sytuacja jak dotąd, było bardzo blisko.

21: Szalenie niebezpieczna sytuacja Anglików. Świetnie wykonany rzut wolny, dośrodkowanie na długi słupek i piłka mija o centymetry bramkę Szczęsnego.

19: Tym razem to Polacy mają rzut wolny pod bramką Anglików. Niestety, zbyt niskie dośrodkowanie, marnujemy tę szansę. Jak na razie gra zespołu Fornalika wygląda dobrze.

17: Anglicy mają sporo stałych fragmentów gry, jednak brakuje im skuteczności i dobrych dośrodkowań.

14: Sobota trafia w boczną siatkę, świetnie dostrzegł go Mierzejewski.

13: Gra na Wermbley trochę się uspokoiła, Anglicy próbują rozgrywać i kontrolować piłkę, ale Polacy dobrze radzą sobie w obronie. Co więcej, potrafią stworzyć sobie sytuacje pod bramką Harta.

10: Kiepska interwencja bramkarza Polski, Szczęsny wybija przed siebie, ale Sturridge nie dał rady dobić piłki, dobrze zagrali obrońcy.

9: Artur Jędrzejczyk uratował Szczęsnego przed groźną sytuacją i wybił piłkę na rzut rożny. Kolejny kontratak Polaków, tym razem Lewandowski zdecydował się na strzał, chyba powinien podawać. Hart broni z łatwością.

Kibice
Kibice na meczu Anglia - Polska

7: Mamy problemy z utrzymaniem się przy piłce, Anglicy rozgrywają atak pozycyjny. Lewandowski przejął piłkę w środku pola, ruszył z próbą kontrataku, niestety ostatnie podanie było niecelne.

5: Pierwszy poważny błąd Mariusza Lewandowskiego, na szczęście bez konsekwencji.

2: Komentatorzy zwracają uwagę na Androsa Townsenda, piłkarza Tottenhamu. Zaliczył debiut w poprzednim spotkaniu z Czarnogórą, udało mu się trafić do siatki. Dynamiczny, przebojowy, grający bez kompleksów. Polscy obrońcy mogą mieć z nim problemy. Na razie spokojny początek spotkania. Drużyny badają swoje możliwości.

1: Sędzia rozpoczyna spotkanie, Anglicy w bardzo ofensywnym ustawieniu, zapowiada się trudny mecz dla reprezentacji Polski. Ale na Wembley nikt nie dostaje taryfy ulgowej.

Brazylia 2014. Wielkie emocje na europejskich boiskach. Rosja, Bośnia, Hiszpania i Anglia jadą na mundial

SKŁADY:

Anglia: 1-Joe Hart; 2-Chris Smalling, 6-Phil Jagielka, 5-Gary Cahill, 3-Leighton Baines; 7-Andros Townsend, 4-Steven Gerrard, 8-Michael Carrick, 11-Danny Welbeck; 10-Wayne Rooney, 9-Daniel Sturridge.
Rezerwowi: 12-Phil Jones, 13-John Ruddy, 14-Kieran Gibbs, 15-Jack Wilshere, 16-Frank Lampard, 17-James Milner, 18-Ross Barkley, 19-Jermain Defoe, 20-Raheem Sterling, 21-Rickie Lambert, 22-Fraser Forster.
Polska: 12-Wojciech Szczęsny; 19-Piotr Celeban, 3-Artur Jędrzejczyk, 15-Kamil Glik, 2-Grzegorz Wojtkowiak; 16-Jakub Błaszczykowski, 8-Grzegorz Krychowiak, 6-Mariusz Lewandowski, 18-Adrian Mierzejewski, 5-Waldemar Sobota; 9-Robert Lewandowski.
Rezerwowi: 1-Artur Boruc, 22-Łukasz Fabiański, 13-Marcin Wasilewski, 7-Eugen Polanski, 4-Tomasz Jodłowiec, 10-Piotr Zieliński, 17-Sławomir Peszko, 21-Jakub Rzeźniczak, 20-Artur Sobiech, 14-Jakub Wawrzyniak, 11-Mateusz Klich.
Sędzia: Damir Skomina (Słowenia).