Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 26.10.2013

Zmierz się z Rymoliryktandem. Sprawdź czy byś poprawnie napisał

Zwycięzcą trzeciej edycji Rymoliryktanda został Patrycjusz Pilawski z Wodzisławia. O statuetkę Limorylilaura oraz nagrodę w wysokości 10 000 zł walczyło w sobotę na krakowskim Starym Kleparzu ponad 350 osób.
Łukasz L.U.C. Rostkowski dyktuje tekst Rymoliryktanda 2013Łukasz L.U.C. Rostkowski dyktuje tekst Rymoliryktanda 2013materiały promocyjne/Tomasz Wiech
Galeria Posłuchaj
  • Rymoliryktando - L.U.C czyta (Sobota z radiową Jedynką)
  • Łukasz L.U.C. Rostkowski o Rymoliryktandzie 2013 (Sobota z radiową Jedynką)
  • Dr Katarzyna Kłosińska i dr Aneta Załazińska o polskiej ortografii (Sobota z radiową Jedynką)
Czytaj także

Okruszki, prósz i gruszki, nóż, nóżki kurze i ciuszki, plusz, czuszki kruż, kapciuszki. Z takimi słowami musieli się zmierzyć uczestnicy tegorocznego Rymoliryktanda. Jego pomysłodawca i autor Łukasz L.U.C. Rostkowski utrudnił piszącym zadanie, uciekając się do charakterystycznej dla siebie desylabizacji i zabawy słowem.

Rymoliryktando 2013 >>> Zobacz tekst

Łukasz Rostkowski mówił radiowej Jedynce , że Rymoliryktando 2013, trzecie w historii, było najlepszym. Dwa poprzednie dyktanda odbywały się w listopadzie. Tegoroczne przyspieszono i przełożono na październik, dzięki czemu można było wyjść w plener, zwłaszcza, że pogoda dopisała. Patronem medialnym Rymoliryktanda 2013 jest radiowa Jedynka.

L.U.C. wyjaśnia, że Rymoliryktandem chce uświadomić luldziom, trochę poprzerz zabawę, że słowa ważą. Najbardziej uradowało go to, że impreza cieszyła się poparciem mieszkańców Krakowa. Chciałby, aby przyszłoroczne Rymoliryktando też odbyło się w przestrzeni miejskiej. Nie wiadomo jeszcze w jakim mieście.

Dyktando językoznawców >>> Zobacz tekst

Obok performatywnego dyktanda autorstwa Łukasza L.U.Ca Rostkowskiego, uczestnikom został podyktowany również tekst o bardziej tradycyjnym, szkolnym charakterze przygotowany przez dr hab. Katarzynę Kłosińską z Rady Języka Polskiego i dr Anetę Załazińską z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dr Kłosińska przekonuje w radiowej Jedynce, że zasady polskiej ortografii - wbrew powszechnej opinii - wcale nie są trudne. - Ta ortografia nasza jest bardzo spójna - mówi. Zauważa, że najwięcej kłopotów sprawia coś co nie powinno, czyli pisownia łączna, rozłączna i z łącznikiem, a także małą i wielką literą. Jej zdaniem, zasady pisania takich słów można w dwa-trzy dni przyswoić i mieć na zawsze zapamiętane. Zaś dr Aneta Załazińska jest zdania, że polska ortografia nie jest zagrożona, choć, zwłaszcza w internecie, czy komunikacji elektroniczne, mniej uwagi przykłada się do ortografii, a szczególnie do polskich "ogonków".

/

L.U.C. Łukasz Rostkowski o sobie >>>

Pozostali laureaci Rymoliryktanda: Piotr Anioł zdobywca II miejsca oraz Maciej Kajzer, zdobywca III miejsca otrzymali odpowiednio 5 000 i 3 000 zł. Wszyscy zwycięzcy zostali nagrodzeni także preclowymi statuetkami Rymolirylaura. Wśród osób wyróżnionych znaleźli się: Daniel Działa, Ilona Sieradzka oraz Justyna Rybka.

Grono jurorskie sprawdzając prace pod uwagę brało poprawność ortograficzną i interpunkcję w drugim dyktandzie, natomiast w dyktandzie L.U.Ca oceniano ilość poprawnie zapisanych słów. Ale nie tylko o wygraną tu chodzi. - Obok zabawy językiem chcemy kreować refleksję i dyskusję na temat rozwoju języka, podkreślać wagę słowa i wartości płynące z jego dotrzymywania - komentuje L.U.C .

To sami krakowianie zdecydowali, w którym miejscu w ich mieście odbędzie się tegoroczna edycja Rymoliryktanda. Wśród nadesłanych przez nich propozycji bezapelacyjnie zwyciężyło targowisko na Starym Kleparzu – wśród straganów i przekupek.

Po napisaniu dyktand uczestnicy przeniesli się do Małopolskiego Ogrodu Sztuki , gdzie odbyły się zabawy językowe prowadzone przez dr hab. Katarzynę Kłosińską. Można było wziąć udział w warsztatach retoryki prowadzonych przez dr Anetę Załazińską. Tę część programu zakończyła debata dotycząca języka mediów pt. "W ilu Polskach żyjemy". W dyskusji obok dr Kłosińskiej wzięli udział Katarzyna Kolenda-Zaleska oraz prof. Bogusław Skowronek z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W trakcie debaty skupili się oni na tym, jak różny obraz otaczającego nas świata może mieć każdy z nas, w zależności od dobieranych przez siebie kanałów komunikacji.
Rymoliryktando zakończył koncert "Jak słowo daję" z udziałem wybitnych polskich muzyków i tekściarzy. Na scenie pojawili się: Tymon Tymański , Krystyna Prońko , Buka oraz Jacek Szymkiewicz vel Budyń z zespołu Pogodno. Wszyscy artyści wystąpili przy akompaniamencie L.U.C ENSEMBLE , czyli orkiestry złożonej z Łukasza L.U.C.a Rostkowskiego oraz jego muzyków.
III edycja podróżującego dyktanda jest częścią Festiwalu Conrada i organizowane jest we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym, pod honorowym patronatem Rady Języka Polskiego oraz Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Gdzie jest granica między mową potoczną a literacką? Zobacz kanał tematyczny Zabawy z językiem na moje.polskieradio.pl .