Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 09.12.2013

Dziwne losy "Snu o Warszawie". Gaszyński: mój tekst jest tylko dodatkiem

- Ten utwór powstawał błyskawicznie, ale rozwijał się bardzo długo. Zwykle przebojem staje się piosenka w miesiąc, dwa albo trzy po napisaniu. Lub nie staje się nim w ogóle. A ze "Snem o Warszawie" było zupełnie inaczej - mówił w Jedynce Marek Gaszyński, autor tekstów polskich przebojów.
Pierwszą piosenką, jaką napisał Marek Gaszyński, był utwór  Czy wiesz do muzyki Czesława Niemena. Wielkiemu pieśniarzowi dziennikarz poświęcił także książkę Niemen. Czas jak rzeka.Pierwszą piosenką, jaką napisał Marek Gaszyński, był utwór "Czy wiesz" do muzyki Czesława Niemena. Wielkiemu pieśniarzowi dziennikarz poświęcił także książkę "Niemen. Czas jak rzeka".PAP/Piotr Polak
Posłuchaj
  • "Nie zadzieraj nosa" - Marek Gaszyński: to mój pierwszy przebój (Bez tajemnic/Jedynka)
  • "Trochę żal" - Marek Gaszyński: pozazdrościłem Wojtkowi Młynarskiemu, że grał boogie-woogie i od razu poleciałem na lekcje fortepianu (Bez tajemnic/Jedynka)
  • "Wołanie przez Dunajec" - Marek Gaszyński: Tadeusz Nalepa mieszkał w moim domu dzięki czemu mogłem coś dla niego napisać (Bez tajemnic/Jedynka)
  • "Biała kartka" - Marek Gaszyński: Seweryn Krajewski i pitu-pitu (Bez tajemnic/Jedynka)
  • "Sen o Warszawie" - Marek Gaszyński: mój tekst jest tylko dodatkiem do kompozycji Niemena (Bez tajemnic/Jedynka)
  • "Wyścig szczurów" - Marek Gaszyński: Budka Suflera to kamień milowy w rozwoju polskiego rocka (Bez tajemnic/Jedynka)
  • "Nie mówię żegnaj" - Marek Gaszyński: Maciek Kosowski podbił Polonię amerykańską, za rzadko przyjeżdża do kraju (Bez tajemnic/Jedynka)
  • "Karolina" - Marek Gaszyński: Andrzej Cierniewski całe życie walczy z tym, by go nie porównywano z Krawczykiem (Bez tajemnic/Jedynka)
  • "Całe niebo w ogniu" - Marek Gaszyński: Michaj Burano był świetnym kompozytorem, co uwypuklił w tej piosence Marek Piekarczyk (Bez tajemnic/Jedynka)
Czytaj także

"Sen o Warszawie" popłynie w każdy piątek ze stołecznego ratusza >>>

Bohater Jedynkowego weekendu z gwiazdą podkreślił, że piękno utworu jest zasługą Czesława Niemena. - Jego cudowny głos, jego rozwijająca się z własnym scenariuszem kompozycja i aranżacja orkiestry Michela Colombier, której dokonał we Francji. Mój tekst jest tam tylko dodatkiem - mówił Marek Gaszyński .

"Sen w Warszawie" powstawał na odległość; Niemen w Paryżu, Gaszyński w Warszawie. Utwór powstał w 1966 roku, a przebojem się stał - jak mówił tekściarz w cyklu "Bez tajemnic" - niemal czterdzieści lat później, gdy po śmierci Czesława Niemena stał się hymnem... kibiców Legii Warszawa.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Marek Gaszyński pisał i nadal tworzy dla największych wokalistów i zespołów polskiej sceny muzycznej. Z jego tekstów powstają utwory w różnych gatunkach muzycznych, od rocka po boogie-woogie. - Boogie-woogie to nie tylko styl muzyczny, to styl życia. Boogie-woogie czyli luz, radość, na szczęście tego doświadczyłem w moim życiu. Przede wszystkim dzięki muzyce - podkreślił.

Fot.
Fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Utwory z tekstami Marka Gaszyńskiego dostępne w sklepie internetowym Polskiego Radia >>>

Gdzie Marek Gaszyński pisał "Nie zadzieraj nosa" i kto był cenzorem w Czerwonych Gitarach? Dlaczego wolał Niebiesko-Czarnych od Czerwono-Czarnych i czyj styl określił jako "muzykę rockową użytkową"? Zapraszamy do wysłuchania kolejnych odcinków cyklu "Bez tajemnic".

Rozmawiał Zbigniew Krajewski.

(asz)