Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 29.01.2014

Cichy zabójca, który atakuje wątrobę. Jak się przed nim chronić?

Wirus HCV, zwany cichym zabójcą, został wykryty 25 lat temu. Wiadomo o nim coraz więcej, coraz większa jest również skuteczność leczenia. Jak radzić sobie z wirusem, który atakuje wątrobę?
Cichy zabójca, który atakuje wątrobę. Jak się przed nim chronić?Tijuana Brass/Wikimedia Commons/ Domena publiczna
Posłuchaj
  • Wirus HCV - bomba z opóźnionym zapłonem (Wieczór odkrywców/ Jedynka)
Czytaj także

Eksperci szacują, że nawet 700 tysięcy Polaków może być zarażonych wirusem HCV. WZW typu C, czyli wirusowe zapalenie wątroby typu C jest groźną chorobą spowodowaną właśnie tym wirusem, który często powoduje spustoszenie w wątrobie na wiele lat wcześniej, zanim się ujawni.
Prof. Anna Piekarska tłumaczy, że jest to jeden z licznych wirusów, powodujących zapalenie wątroby. - Jego cechą jest to, że w większości przypadków zarażenie powoduje przewlekłą chorobę. Część pacjentów potrafi sobie poradzić z tym zakażeniem na bardzo wczesnym etapie i wyeliminować je, jednak w większości przypadków organizm nie radzi sobie z nim - wyjaśnia profesor.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Jak dodaje, sama nazwa "cichy zabójca" nie podoba się jej, bo jest to określenie medialne, a cichych zabójców tak naprawdę jest wielu. - Faktycznie, ta choroba nie daje objawów klinicznych, czyli pacjent dowiaduje się o niej przypadkowo. Nieleczone zakażenie może doprowadzić do dramatów, ale wydarza się to u 20-30 proc. chorych - tłumaczy prof. Piekarska. Problemem lekarzy jest to, że nie wiedzą oni na początku choroby, który z pacjentów będzie miał szanse na wyleczenie. Stąd mówi się o "cichym zabójcy", co nie zawsze jest zasadne. - Trzeba wykryć jak najwięcej zakażeń i je leczyć, by nie doszło do przykrych następstw - dodaje profesor.
Dr Hanna Berak podkreśla, że wirus HCV nie fruwa, a przenosi się z krwią, m.in. przy operacjach, tatuażach, makijażu permanentnym, zabiegach stomatologicznych, przypadkowych kontaktach seksualnych itp. - Pomimo różnych akcji uświadamiających i informujących, społeczeństwo nadal niechętne jest badaniu się w kierunku zakażenia HCV. Odnoszę wrażenie, że albo ludzie nie chcą wiedzieć, albo się boją, albo mimo wszystko bagatelizują problem - komentuje doktor Berak.

Nauka w portalu PolskieRadio.pl >>>

O wirusie, chorobie i najnowszych sposobach jej leczenia opowiedzieli w studiu Jedynki: prof. Anna Piekarska - kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prezes łódzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych i dr Hanna Berak - kierownik Programów Terapeutycznych, Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie.
"Wieczór odkrywców" poprowadził Krzysztof Michalski.

Wieczór odkrywców >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

sm/ag