Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 26.06.2014

Cyfryzacja przyszłością radia. DAB+ to nowy wymiar radiofonii

Nowe, niedostępne dotąd możliwości, lepsza jakość dźwięku, mniejsza wrażliwość na zakłócenia, inny sposób jego kompresji - w określonym paśmie możemy równocześnie emitować więcej informacji. Nadawanie cyfrowe jest też kilkukrotnie tańsze i bardziej przyjazne dla środowiska.
Cyfryzacja przyszłością radia. DAB+ to nowy wymiar radiofonii GlowImages/EastNews

Od 1 października 2013 roku, w dwóch największych aglomeracjach w kraju, warszawskiej i katowickiej, Polskie Radio emituje programy w technologii cyfrowej DAB+. W tym roku technologię cyfrową planujemy uruchomić w kolejnych ośmiu ośrodkach miejskich, a od nowego roku jeszcze w trzech. - Zakładamy, że do roku 2020 zbudujemy sieć ogólnopolską. Wtedy radio cyfrowe stanie się faktem w każdym zakątku kraju - tłumaczył w Jedynce Henryk Cichecki , członek zarządu Polskiego  Radia.

Właśnie jednym z argumentów na rzecz radia cyfrowego są możliwości rozszerzania zasięgu, które w przypadku analogowej techniki wyczerpały się. Polskie Radio nadaje cztery programy, ale tylko dwa są ogólnopolskie. Program Drugi i Czwarty mają tylko częściowe pokrycie. - Technologia DAB+ pozwoli na to, że będą one docierać do wszystkich słuchaczy na terenie całego kraju - zapewniał Cichecki w rozmowie z Arturem Wolskim .

Zapraszamy na stronę dabplus.polskieradio.pl >>>

Technologię cyfrową charakteryzują też tzw. usługi dodane. - Na ciekłokrystalicznych wyświetlaczach nowoczesnych odbiorników można odczytać w postaci obrazkowej zapowiedzi programów. Planujemy też przygotowywać w takiej postaci serwis pogodowy. W Radiu Muzycznym Rytm do utworów dołączane są okładki płyt - wyliczał z kolei Krzysztof Łuszczewski , dyrektor Centrum Rozwoju Radiofonii Cyfrowej Polskiego Radia. Jego zdaniem, to zupełni inny świat, w którym najważniejszymi elementami jest możliwość rozwoju oraz tworzenia nowych programów.

Nauka w Polskim Radiu >>>

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w tym do wizyty w redakcji Polskiego Radia 24, którego można słuchać w technologii cyfrowej DAB+.

Audycję z cyklu "Naukowy zawrót głowy" przygotował Artur Wolski .

tj, pg