Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Kwasnicka 24.09.2014

I wojna światowa w polskich pamiętnikach

Polacy masowo zapisywali swoje wojenne refleksje. Jak postrzegali konflikt z lat 1914-1918?
Żołnierze brytyjscy w czasie walk nad Sommą w lipcu 1916Żołnierze brytyjscy w czasie walk nad Sommą w lipcu 1916Wikipedia/domena publiczna/Royal Engineers No 1 Printing Company.
Posłuchaj
  • Prof. Andrzej Chojnowski i dr Agnieszka Dębska o pamiętnikach z czasów I wojny światowej (Jedynka/Naukowy zawrót głowy)
Czytaj także

- Świadectw mamy bardzo dużo - mówi dr Agnieszka Dębska z Ośrodka Karta. - I wojna światowa jest nieco zapomniana, nie stanowi elementu naszej świadomości. Właśnie dlatego postanowiliśmy w Karcie zgromadzić świadectwa na temat tamtego czasu.

Wielka Wojna 1914 - 1918. Zobacz serwis specjalny >>>

Jak się okazało, Polacy masowo ruszyli wówczas do piór. - Niemal wszyscy pisali dzienniki, bardzo wiele z nich rozpoczęto właśnie z powodu wybuchu wojny - relacjonuje dr Dębska. - Ludzie, arystokraci, ziemianie, także kobiety z tych kręgów, dochodzą do wniosku, że dzieje się coś niezwykłego, o czym warto pisać - dodaje.

W tekstach z tego okresu pojawia się wiele opinii na temat tego, z kim trzymać i po czyjej stronie się angażować. - Na scenę wkracza wówczas społeczeństwo masowe - mówi prof. Andrzej Chojnowski z Instytutu Historycznego UW, członek Rady IPN. - Podczas wojen napoleońskich nie było tak wielu osób piśmiennych, które mogły prowadzić dzienniki. Podczas I wojny światowej było ich już więcej, wzrosła też liczba ludzi, którzy oglądali konflikt świadomie i mogli komentować, relacjonować.

Radiowa Jedynka prezentuje "Kalendarium Wielkiej Wojny" >>>

Naród polski jeszcze się wówczas do końca nie ukonstytuował. Walki nie miały zatem jeszcze charakteru bratobójczego. - Dopiero ta wojna otworzyła oczy Polakom, że są jednym narodem - mówi prof. Chojnowski.

- Bano się zwłaszcza Niemców. Ten strach szczególnie dominował w pamiętnikach pisanych z perspektywy Warszawy - mówi de Dębska. - Był to lęk nie tyle przed najeźdźcami jako takimi, ile przed zmianą sytuacji.

Audycję z cyklu "Naukowy zawrót głowy" prowadziła Katarzyna Jankowska.

(mk/asz/ag)