Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Luiza Łuniewska 06.02.2012

Komórki macierzyste kontra zmarszczki

Komórki pozyskane z poroża jelenia to polski wynalazek, który zrewolucjonizuje kosmetologię, a może też pomóc przy leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.
MakijażMakijażsxc/hu

Pod koniec ubiegłego roku prasa na Dolnym Śląsku donosiła: "Przełomowe odkrycie na skalę światową – wielki sukces wrocławskiej nauki". Badacze z Akademii Medycznej jako pierwsi na świecie odkryli obecność komórek macierzystych w porożu jeleni i udowodnili ich niezwykłe właściwości. To szansa na przełom w medycynie regeneracyjnej i kosmetologii.

– Zainspirowało nas to, że jeleniom, które co roku zrzucają poroże, odrasta ono w tempie 1-1,5 cm dziennie – opowiada dr hab. Marek Cegielski z Akademii Medycznej we Wrocławiu, autor odkrycia. – Okazało się, że są one zaprogramowane na regenerację wszelkiej tkanki!

Dzięki temu mogą mieć zastosowanie m.in. w medycynie regeneracyjnej i kosmetologii. Z komórek poroża jelenia wytwarza się homogenat: komórka macierzysta jest rozbijana na drobniejsze cząsteczki, ale nie zmienia to jej właściwości. Zamrożony homogenat może być stosowany w medycynie estetycznej, a także do produkcji kosmetyków. Jak mówi dr Ilona Iżykowska z Laboratorium Naukowo-Rozwojowego w Stem Cells Spin, potencjalne możliwości zastosowania są niemal nieograniczone. W dalszej przyszłości mogą być stosowane do leczenia chorób neurodegeneracyjnych.

– W tej chwili jesteśmy na etapie badań przedklinicznych – mówi Janisław Muszyński, prezes Stem Cells Spin, która to firma podjęła się opatentowania i ochrony wynalazku. – Akademia Medyczna do spółki wniosła wiedzę w postaci dotychczasowych odkryć – mówi. Udało się też znaleźć inwestorów.

Rozmawiał Krzysztof Michalski.

(lu)