Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 06.08.2012

Latające cuda natury

Niektóre zwierzęta są tak doskonałe, że nawet komputer nie byłby w stanie ich lepiej zaprojektować. Są lepsze niż wojskowe odrzutowce.
NietoperzNietoperzGlow Images/East News

Takim zwierzęciem, które ptakiem nie jest, a lata doskonale jest nietoperz. Jest wyposażony w system echolokacji, którego nie powstydziłby się rekin tygrysi czy amerykański odrzutowy samolot myśliwski F 20.

Ssak ten nigdy nie wyrusza w podróż, jeśli zje za dużo sfermentowanych smakołyków, bo jego system alarmowy blokuje chęć przemieszczania się z miejsca na miejsce, kiedy jest w stanie wskazującym "na spożycie". Uwielbia wisieć głową w dół i nie narzeka na nadciśnienie. A żyje długo jak na tak małe zwierzę - ok. 40 lat. Prawdopodobnie dlatego, że dużą część życia przesypia.

Niedawno odkryto, że niekształtne skrzydła są pokryte włoskami. Dzięki bodźcom odbieranym przez te włoski, nietoperz potrafi tak ustawić skrzydła, że lot jest optymalny. Ten ssak potrafi latać z prędkością przelotową ok. 40 kilometrów na godzinę. Potrafi przelecieć duże odległości na zimowisko, bo zwierzę to często zimuje w innym miejscu niż poluje w lecie.

Dokładnie nie widomo ile jest gatunków nietoperzy na świecie. Około 1500, ale być może gdzieś są jeszcze gatunki nieopisane. W Polsce mamy około 25 gatunków.

O wspaniałej konstrukcji ciała, zwyczajach i pożytkach, jaki niosą ze sobą opowiada badacz nietoperzy dr Maciej Fuszara z Centrum Badań Ekologicznych PAN.

Audycje prowadził Artur Wolski.