Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Emilia Iwanicka 20.08.2012

Dzięki komórkom macierzystym oszukamy śmierć?

Naturalny mechanizm apoptozy to zegar, który w pewnej chwili mówi: zrobiłeś swoje, teraz czas umrzeć. Czy naukowcom uda się go powstrzymać?
Posłuchaj
  • O komórkach macierzystych w radiowej Jedynce
Czytaj także

Śmierć komórek przyspieszają choroby. Wydaje się jednak, że pojawiło się światełko w tunelu walki o długowieczność - komórki macierzyste. Najprościej można je zdefiniować jako "niewyspecjalizowane, pierwotne komórki, które mają olbrzymi potencjał do namnażania się oraz wyjątkowe zdolności do przekształcania się w wyspecjalizowane komórki tworząc w ten sposób tkanki". Znajdują się one m.in. w krwi pępowinowej.

Niestety, sposób ich pozyskiwania ma ciągle wielu przeciwników, głównie z powodów religijnych i etycznych. Być może nowe badania dotyczące pozyskiwania komórek macierzystych z zębów mlecznych, które i tak po spełnieniu swojej roli do niczego się nie nadają, wytrącą argumenty niezadowolonym.

O szansach na długowieczność i odbudowywaniu zniszczonych chorobą narządów za pomocą komórek macierzystych w "Naukowym Zawrocie Głowy” opowiedzą eksperci: prof. dr hab. Krystyna Domańska-Janik z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. Mirosława Mossakowskiego PAN i Katarzyna Drela, biolog.

- Zbliżamy się do tzw. protez biologicznych. To współpraca materiału technicznego i właśnie komórek macierzystych - powiedziała profesor Domańska-Janik dodając, że dotąd komórki macierzyste miały głównie zastosowanie do leczenia schorzeń układu krwionośnego.

Przed komórkami macierzystymi jest jeszcze wiele możliwości wykorzystania. - Jednym z ważniejszych celów ich stosowania jest wzmożenie procesów naprawczych układu nerwowego. Ludzki mózg się samoistnie nie regeneruje, ale przy terapii pobudzającej ta naprawa mózgu jest obserwowana - powiedziała prof. dr hab. Krystyna Domańska-Janik.

Katarzyna Drela podkreśla natomiast, że badanie komórek macierzystych to fascynująca praca ze względu na nowe możliwości ich wykorzystania. Kilka lat temu to było jeszcze science-fiction, a dziś mamy już coraz więcej możliwości wykorzystania ich – dodała Katarzyna Drela.

Na "Naukowy Zawrót Głowy" zaprasza Artur Wolski.