Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Emilia Iwanicka 17.09.2012

Panowie, wstyd na bok! Najwyższy czas się zbadać

Każdego roku, tylko w Europie, wykrywa się blisko 380 000 nowych przypadków raka gruczołu krokowego. – Pewnych objawów absolutnie nie wolno nam lekceważyć – podkreśla dr Roman Sosnowski z Centrum Onkologii w Warszawie.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Zapraszamy do wysłuchania "Debaty medycznej"
Czytaj także

Rak gruczołu krokowego jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci z powodu nowotworu. Badania epidemiologiczne wykazują, że w roku 2025 będzie to problem aż 42.8 milionów mężczyzn w Europie. – A przecież im wcześniej zgłosimy się do lekarza, tym szansa na skuteczne leczenie jest większa. W aspekcie nowotworów to jednoznacznie. Wczesne wykrycie to praktycznie 100-procentowa wyleczalność – mówił w "Debacie medycznej” Jedynki Roman Sosnowski.
W związku z problemem zainicjowany został Europejski Tydzień Urologii. Jest to akcja organizowana przez European Association of Urology (EAU), we współpracy ze stowarzyszeniem pacjentów Europa Uomo oraz narodowymi stowarzyszeniami urologicznymi. Jak co roku do akcji włącza się Polskie Towarzystwo Urologiczne.
Roman Sosnowski podkreśla, że pewnych objawów nigdy nie wolno lekceważyć. – Bardzo ważny jest krwiomocz. Pacjenci często bagatelizują ten objaw, bo jest bezbolesny i sam ustępuje. O takim problemie łatwo się zapomina, a to może być istotna oznaka choroby. Każdy przypadek powinien być wyjaśniony przez lekarza, nie wolno nic lekceważyć. Przy czym starajmy się też nie panikować, bo przyczyn może być wiele więcej i nie wszystkie są bardzo poważne- tłumaczył Sosnowski.
Celem "Tygodnia Urologii” jest rozpowszechnianie wiedzy na temat chorób urologicznych i zachęcanie, zwłaszcza mężczyzn powyżej 50 roku życia, aby zgłaszali się do lekarza specjalisty na regularne kontrole.
Dr Jacek Judycki, ze szpital Mazowia podkreśla, że w tym roku tematem wiodącym „Tygodnia Urologii” są kamica i choroby prostaty, które ciągle są tematem gorącym. Informacje o bezpłatnych badaniach, czy spotkaniach w ramach akcji można znaleźć na stronie www.tydzienurologii.pl. Akcja potrwa do 21 września.
Do wysłuchania "Debaty medycznej” zaprasza Mariusz Gujski.