Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Emilia Iwanicka 19.09.2012

XVI Festiwal Nauki: od wpadek po kosmetyki

Ponad 600 wykładów, debat, pokazów i wycieczek oraz blisko 1000 pracowników naukowych – to zaplecze i armia tegorocznego Festiwalu Nauki, który rusza już 21 września. Patronem imprezy jest Polskie Radio.
Nauka biologii nie musi być nudnaNauka biologii nie musi być nudnaGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Goście radiowej Jedynki o XVI Festiwalu Nauki
Czytaj także

Poszukiwanie drugiej Ziemi, dlaczego samoloty nie maja prawa latać, ile mogą kosztować pieniądze, komórki macierzyste, wielkie wpadki nauki, tworzenie kosmetyków, czy świat jakim odbierają go rośliny – między innymi takie kwestie przedstawią organizatorzy Festiwalu Nauki.
10-dniowa impreza to setki pokazów, doświadczeń, debaty i spotkania z ciekawymi badaczami - to zawiera program tegorocznego Festiwalu Nauki, który rozpoczyna się w Warszawie i okolicach stolicy 21 września i potrwa do końca miesiąca. Pomysłodawcą Festiwali Nauki w Warszawie był prof. David Shugar - fizyk i biolog molekularny. Skąd pomysł?
Prof. Maciej Geller, współorganizator Festiwalu wspomina narodzenie się idei w Edynburgu. – Tamtejsza rada miasta przygotowała pierwszą edycje festiwalu. Bo przekonani byli o tym, że trzeba zainwestować w naukę. I robią to do dziś. U nas było odwrotnie i impuls nie szedł od samorządu. Prof. David Shugar zobaczył tamten festiwal i po powrocie zwołał radę ludzi, o których wiedział, że chce im się coś zrobić. Jednak początkowo nawet niektórzy naukowcy byli sceptyczni wobec pomysłu – wspominał Maciej Geller.
Drugi z gości radiowej Jedynki, prof. Krzysztof Wielecki z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii APS podkreślał, że dziś ogromne kolejki na festiwalu świadczą o tym, że było warto. – A ci, którzy podejrzewają, że Polacy nie rozumieją potrzeby nauki, mylą się. Bo nasi obywatele doskonale to rozumieją. Także sukces pikniku naukowego Polskiego Radia i Centrum Kopernik pokazuje, że Polakom zależy, chcą rozumieć świat, nie obawiają się wiedzy – uważa prof. Krzysztof Wielecki. Dodał on, że naukowcom też dobrze robi, jeśli od czasu do czasu spróbują się skomunikować z kimś, kto nie jest takim fachowcem, jak oni.
Całe wydarzenie uroczyście otwarte zostanie wykładem "W poszukiwaniu nowej Ziemi”, który wygłosi profesor Andrzej Udalski z Centrum Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Zdaniem Macieja Gellera, to bardzo dobry temat na początek. - Bo patrzymy na całość wszechświata, a nasza Ziemia doskonale się w nim mieści. To taka kropka w kosmosie, ale takich kropek może być więcej. A jeśli są, to pada pytanie, co się tam dzieje. Warto wiedzieć gdzie są i ile ich jest – powiedział prof. Geller.
Dalsze wydarzenia festiwalowe będą dotykały najróżniejszych dziedzin wiedzy. Zdaniem prof. Wieleckiego właśnie taka różnorodność jest najważniejszym kluczem. - Sukces gospodarczy w dużej mierze zależy od poziomu kulturowego społeczeństwa. Naukowcy powinni pokazywać świat, który się zmienia i to, jak człowiek się zmienia. Zrozumieliśmy wreszcie, że nie można rozwijać tylko pewnej partii szarych komórek. Społeczeństwa, które rozwijają tylko pewien kraterek w korze mózgowej, skazane są na niepowodzenie – dodał.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji i zapoznania się z innymi atrakcjami festiwalowymi. Patronem Medialnym XV Festiwalu Nauki jest Polskie Radio.

Więcej informacji na stronie: http://www.festiwalnauki.edu.pl/.
Rozmawiała Dorota Truszczak.
ei