Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 07.04.2013

Rak płuc: terapia celowana zamiast leczenia "w ciemno"

- W Polsce dostęp do leków stosowanych w terapii celowanej jest taki sam, jak w innych krajach Europy. Ważne jest jednak zorganizowanie systemu, w którym właściwa diagnostyka genetyczna w odpowiedni sposób dobrałaby pacjentów do właściwego leczenia - wyjaśnił w Jedynce prof. Włodzimierz Olszewski.
Rak płuc: terapia celowana zamiast leczenia w ciemnoGlow Images/East News
Posłuchaj
  • prof. Barbara Pieńkowska-Grela i prof. Włodzimierz Olszewski o terapii celowanej w leczeniu nowotworów płuc (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Czytaj także

Powszechnie wiadomo, że aktywne bądź bierne palenie papierosów, a także styczność z substancjami rakotwórczymi przyczynia się do powstawania nowotworów górnych dróg oddechowych. Najnowsze badania naukowe potwierdzają jednak, że duże znaczenie ma także czynnik genetyczny.

- Podstawą diagnostyki nowotworów jest badanie mikroskopowe, ale dziś niezbędnym jest, w wybranych przypadkach, właściwe określenie zmian genetycznych, bo od tego zależy jaki lek zastosujemy - podkreślił prof. Włodzimierz Olszewski, konsultant w zakresie patologii nowotworów Centrum Onkologii-Instytutu w Warszawie.

Terapia personalizowana w leczeniu raka płuca polega więc na wybraniu właściwego leku dla danego nowotworu. - Niszczymy nie nowotwór ogólnie, ale konkretnie ten, który stwierdziliśmy u danego pacjenta - dodał prof. Olszewski.

Biologicznie, choć istnieje jedna nazwa "rak płuca", każdy przypadek jest inny, każdy nowotwór ma innych charakter. Skuteczniejsze jest więc zastosowanie leku dobranego do konkretnego przypadku, niż ogólnej chemioterapii. - Celem leku celowanego molekularnie nie jest guz, jak w tradycyjnej terapii, nie jest komórka, ale białko wytworzone na matrycy uszkodzonego genu. Cel i leczenie są bardzo precyzyjne. Niestety nie możemy zmian, jakie zaszły w trakcie powstawania nowotworu zbadać u zdrowego człowieka i powiedzieć czy nowotwór się rozwinie - wyjaśniła prof. Barbara Pieńkowska-Grela kierująca Samodzielną Pracownią Cytogenetyki w COI. Dodatkową trudność stanowi fakt, że w różnych komórkach zachodzą różne zmiany i namnażają się one w miarę rozwoju choroby.

Jak to możliwe, że nowotór płuc powstaje także u osób młodych i niepalących? Dlaczego współpraca na linii patolog-gentyk-onkolog jest niezbędna dla powodzenia leczenia? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotował i prowadził Artur Wolski.