Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 08.04.2013

Rak głowy i szyi: zabija brak świadomości

- Takim nowotworom dotychczas w ogóle nie poświęcano uwagi. Tymczasem w ostatnich latach mamy lawinowy wzrost zachorowań - podkreśla prof. Wojciech Golusiński.
Prof. Henryk Skarżyński (L) i prof. Wojciech GolusińskiProf. Henryk Skarżyński (L) i prof. Wojciech GolusińskiPR/W. Kusiński
Posłuchaj
  • O profilaktyce i walce z nowotworami głowy i szyi mówili prof. Henryk Skarżyński i prof. Wojciech Golusiński (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

Rok 2013 został ogłoszony Rokiem walki z nowotworami głowy i szyi. W Polsce to szósty pod względem liczby nowych zachorowań nowotwór, który dotyka wszystkie części naszego ciała od obojczyka wzwyż, z wyjątkiem mózgu.

- W Polsce mamy około 650 tys. nowych zachorowań rocznie i, niestety, aż 300 tys. osób umiera, głównie na skutek bardzo późnego rozpoznania. Dlatego tak ważna jest profilaktyka - wyjaśnił prof. Wojciech Golusiński, Prezes Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi. Gość "Sygnałów dnia" zaleca promocję hasła "jeden przez trzy" - jeśli jeden z głównych objawów infekcji gardła utrzymuje się dłużej niż 3 tygodnie, nalezy udac się do specjalisty.

Coraz częściej chorują kobiety, które w dzisiejszych czasach palą papierosy na równi z mężczyznami oraz ludzie poniżej 40 roku życia, co związane jest związane jest nowym czynnikiem ryzyka - wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Zagrożenie stanowi także picie wysokoprocentowych alkoholi, wdychanie oparów farb i lakierów, nawracające infekcje oraz zła higiena jamy ustnej.

Jak zaznacza prof. Henryk Skarżyński, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Otolaryngologii podkreśla, że piewsze objawy są podobne do tych, które mamy przy banalnych infekcjach: chrypa, drapanie, zawadzanie przy połykaniu. - Głowa i szyja to miejsca gdzie jest wiele jam, przestrzeni, w których nowotwór może się rozwijać nie dając ewidentnych objawów zaburzenia funkcji narządu. Także to powoduje, że nowotwory są późno rozpoznawane. A często przerzuty są wcześniej rozpoznawane niż ognisko pierwotne - wyjaśnił.

Dziś (poniedziałek, 8 kwietnia) w siedzibie PAN w Warszawie odbędzie się Debata Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. - Pacjent może zostać zdiagnozowany u lekarzy różnych specjalności. Chcemy więc pokazać ten problem z różnych stron i zwiększyć wrażliwość, by zapobiec lawinowemu wzrostowi zachorowań.

Na czym polega wprowadzany w tym roku w Polsce program profilaktyczny? Jak wygląda proces leczenia Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Do tematu powrócimy na antenie radiowej Jedynki w poniedziałkowym "Naukowym zawrocie głowy" po godz. 21.30. Zapraszamy!