Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 30.04.2013

Gorączka i pionek w nosie. Czy to już powód do paniki?

- Ostre dyżury pediatryczne pełne są pacjentów, którzy mogliby być spokojnie skonsultowani przez pediatrów następnego dnia. Jeśli chodzi o dzieci trzeba być czujnym, ale w większości przypadków nie trzeba martwić się na zapas - wyjaśnia w Jedynce dr Wojciech Feleszko.
Posłuchaj
  • - Praktyka pokazuje, że rodzice, którzy mają więcej niż jedno dziecko, rzadko korzystają natychmiast z konsultacji lekarskich, gdy u malucha pojawi się gorączka - o reakcjach na objawy chorobowe u dzieci mówił dr Wojciech Feleszko (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Czytaj także

Przeciętny rodzic nie posiada wiedzy medycznej wystarczającej, by zdiagnozować pojawiający się problem ze zdrowiem dziecka. Jeśli do tego młodzi rodzice nie mają wcześniejszych doświadczeń, często wpadają w panikę przy błahych wypadkach bądź lekceważą objawy, które właśnie powinny niepokoić. A w sytuacji, gdy zaangażowane są emocje, trudno ocenić czy sytuacja wymaga natychmiastowej reakcji lekarskiej, czy też może poczekać.

- Jako praktykujący pediatra, pracujący regularnie na ostrych dyżurach, z tego typu dylematami mam na co dzień do czynienia. Co ważne - wytrawny pediatra bardzo wsłuchuje się w opinie rodziców, bo to właśnie oni widzą zmianę w zachowaniu dziecka - zapewnia dr Wojciech Feleszko.

Wśród objawów, których nie wolno zaniedbać gość Katarzyny Jankowskiej wymienia: drgawki całego ciała, utratę przytomności trwającą dłużej niż kilka minut, duży krwotok, nierówne źrenice, bełkotliwe i nielogiczne odpowiadanie na pytania. - W takich sytuacjach karetka powinna pojawić się w ciągu kilku minut. Można natomiast odwlec wizytę lekarską, jeśli uraz głowy był lekki, nie nastąpiła utrata przytomności - wyjaśnia w "Naukowym zawrocie głowy".

Sytuacja jest nieco trudniejsza w przypadku dzieci najmniejszych, które nie mogą zakomunikować co im dolega. - Trzeba dodać, że noworodki, ze względu na słabe siły obronne narażone są na galopujący przebieg zakażeń. Dlatego te dzieci traktowane są priorytetowo, przyjmowane natychmiast, dla nich godzina może oznaczać poważne konsekwencje - podkreśla pediatra i immunolog.

Natychmiastowa konsultacja lekarska konieczna jest także po urazie kończyny jeśli ta sinieje, dochodzi do znacznej opuchlizny bądź istnieje podejrzenie złamania. - Polska opinia publiczna jest już mocno wyczulona na problem użądleń przez owady i wie, że jeśli nastąpi ono w obrębie jamy ustnej czy górnych dróg oddechowych, należy to natychmiast skonsultować z lekarzem - podsumował.

Czym mogą być spowodowane problemy z oddychaniem? Kiedy ból brzucha powinien niepokoić? Jakie książki poleca rodzicom pediatra? Od jakiego poziomu należy zbijać gorączkę?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotowała i prowadziła Katarzyna Jankowska.