Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 02.07.2013

Milczenie w sypialni: "pierwszy sygnał"

- Potrzeba seksu z drugą osobą jest bardzo czułym barometrem uczuć i relacji. Zamknięcie w sobie, lęk i brak przepływu informacji zubaża sztukę miłosną - wyjaśnia prof. Zbigniew Lew-Starowicz w radiowej Jedynce.
Milczenie w sypialni: pierwszy sygnałGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Jak przekazywać sobie sygnały erotyczne? W cyklu "Seksosfera" radzi prof. Zbigniew Lew-Starowicz (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Czytaj także

Dlaczego nawet po wielu latach związku partnerzy nie znają swoich potrzeb seksualnych? Nie umiemy rozmawiać o rzeczach intymnych, wstydzimy się, czy to tylko znudzenie?

Jak wyjaśnia seksuolog i psychoterapeuta prof. Zbigniew Lew-Starowicz wprowadzenie nowych oczekiwań do związku może być trudne. - Przy stabilizacji pojawia się problem, którego nie było w okresie "miodowym", że jedna osoba próbuje przekazać swoje oczekiwania, a druga odbiera to jako krytykę - wyjaśnił.

Czasem jednak aktywne życie seksualne ustaje na skutek spadku chęci jednego z partnerów. - Są osoby, które mają przyzwyczajenie do bycia w krótkich związkach: rok, kilka miesięcy, a później wszystko się wypala; i w stałym związku to przyzwyczajenie pozostało. Inny przykład, częściej spotykany w gabinetach terapeutów, to sytuacja, gdy jedno z partnerów wykazuje większą aktywność seksualną, albo za wycofaniem kryje się konflikt - powiedział w rozmowie z Arturem Wolskim.

Powodów może być więcej, w rozmowie ze słuchaczami Jedynki prof. Lew-Starowicz podkreślił, że wiele zaburzeń seksualnych ma swoje przyczyny, także somatyczne. Warto wtedy szukać wsparcia w gabinecie lekarskim.

Dlaczego w związku szczególnie ważna jest troską o seks po urodzeniu dziecka? Jak mężczyźni traktują pomoc farmakologiczną w zachowaniu sprawności seksualnej?

"Seksosfera" w "Naukowym zawrocie głowy" na antenie Jedynki w każdy poniedziałek tuż po 23.00.

(asz)