Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 22.01.2014

Nieme kino i rekonstrukcja bitwy. Jak to przekuć na dźwięk?

Rekonstrukcja pogromu oraz tajemnica schyłku życia pioniera kina - słuchowiska opowiadające o tych wydarzeniach zdobyły prestiżowe nagrody. Dlaczego ich twórcy podjęli się takich tematów? Jak to oddali w dźwięku?
Aktorzy podczas rekonstrukcji historycznej Wołyń 1943, nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary zorganizowanej nad zalewem w Radymnie w lipcu 2013 rokuAktorzy podczas rekonstrukcji historycznej "Wołyń 1943, nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary" zorganizowanej nad zalewem w Radymnie w lipcu 2013 rokuPAP/Darek Delmanowicz
Posłuchaj
  • Najlepsze słuchowiska według Dwójki i ZAiKSU (Kultura w radiowej Jedynce)
Czytaj także

Znani są już laureaci konkursu na słuchowisko, zorganizowanego przez ZAiKS i Program Drugi Polskiego Radia z okazji 95-lecia stowarzyszenia ZAiKS oraz 85. rocznicy nadania pierwszego polskiego słuchowiska oryginalnego. Nagrodę główną zdobył Władysław Zawistowski za sztukę "Bitwa nad jeziorem Smęt. Rekonstrukcja". Napisał ją w reakcji na "rekonstrukcję"... pogromu wsi przez bandy UPA. Pogrom "rekonstruowano" na Lubelszczyźnie latem 2013 roku. Wątpliwości budzi sens tego typu przedsięwzięcia. W dodatku nie jest pewne, czy akurat te wydarzenia w ogóle miały miejsce.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Autor nagrodzonego słuchowiska, Władysław Zawistowski mówi, że w przypadku pogromu nie mamy do czynienia z rekonstrukcją bajkowej i odległej w czasie bitwy, tylko odtworzeniem zbrodniczego aktu przemocy. - Pojawia się pytanie, czemu ma służyć taka rekonstrukcja. Co właściwie chcemy pokazać młodym ludziom? - tłumaczy autor nagrodzonego słuchowiska w "Kulturze w Radiowej Jedynce".
Władysław Zawistowski jednocześnie wyraża obawę odnośnie sięgania do tego typu historii, bo jak mówi, jest to drastyczne przekroczenie w stosunku do ofiar i świadków tych wydarzeń. - Przychodzą młodzi ludzie i jest to dla nich pyszna zabawa. To sprzeczne z doświadczeniem historycznym - komentuje Władysław Zawistowski. Jak dodaje, wojna jest strasznym poniżeniem godności, upokorzeniem i cierpieniem. Problemem staje się pokazywanie tego typu doświadczeń w kontekście rozrywki i zabawy, jaką jest rekonstrukcja.
Słuchowiska w Polski Radiu >>>
Druga nagroda przypadła Monice Milewskiej za "Podróż na Księżyc" - historię o Georges'u Meliesie oraz - ex aequo - Małgorzacie Sikorskiej-Miszczuk za "Twój liść nazywa się Europa, ale to za mało, żeby żyć". Monika Milewska wprowadza w tajemnicę schyłku życia Meliesa, jednego z pionierów kina, autora słynnej "Podróży na Księżyc". Jest to więc poniekąd słuchowisko o niemym kinie.
Rozmawiał Michał Montowski.
sm, pg