Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 05.08.2014

Osobisty Oscar Andrzeja Wajdy dla małej dziewczynki

- "Brzezina" to był dla mnie film wzruszający. Staraliśmy się w tamtym czasie robić głównie filmy polityczne, a to jest obraz o tym, że rośnie brzozowy las - wspomina Andrzej Wajda w Jedynce. Reżyser jest jednym z gości specjalnych 8. Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi".
Andrzej Wajda na spotkaniu z publicznością festiwalu Dwa Brzegi. W tle Emilia Krakowska - odtwórczyni roli Maliny w filmie Wajdy Brzezina, którego zrekonstruowana wersja została pokazana w KazimierzuAndrzej Wajda na spotkaniu z publicznością festiwalu Dwa Brzegi. W tle Emilia Krakowska - odtwórczyni roli Maliny w filmie Wajdy "Brzezina", którego zrekonstruowana wersja została pokazana w KazimierzuWojciech Matusik/Festiwal Dwa Brzegi

Andrzej Wajda przyjechał na festiwal, by zobaczyć zrekonstruowaną wersję swojego filmu. - To bardzo wzruszający dla mnie moment, bo sam fakt, że wracają filmy nie dlatego, że ktoś sobie o nich przypomniał, tylko dlatego, że one odnawiają się technicznie i stają się filmami jakby zrobionymi wczoraj. Nabierają kolorów, życia, wyrazistości i dźwięku - opowiada reżyser.
"Brzezina", jak opowiada Andrzej Wajda, był pierwszym pełnometrażowym obrazem zrealizowanym dla telewizji w latach 70. - Wówczas staraliśmy się robić głównie filmy polityczne, to był nasz główny temat. A "Brzezina"opowiada tym, że rośnie brzozowy las, że "był las, nie będzie nas". No i poza tym cała ta historia, którą tak pięknie opisał Jarosław Iwaszkiewicz - dodaje twórca.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Bohaterami filmu są dwaj bracia - mieszkający w leśniczówce Bolesław i ciężko chory na gruźlicę Stanisław - rywalizujący o uczucia Maliny. Wszystkiemu przygląda się córka Bolesława Ola. Zdjęcia do "Brzeziny" zrobił Zygmunt Samosiuk, zaś w rolach głównych wystąpili Daniel Olbrychski, Emilia Krakowska i Olgierd Łukaszewicz. Prowadząca program, Joanna Sławińska zwraca szczególną uwagę na postać dziewczynki, która dzięki rekonstrukcji cyfrowej nabrała nowego znaczenia. - Obraz jest wspaniały, widać każde drgnięcie mięśnia na twarzy, wyraz oczu, itd. Ta dziewczynka była niezwykła - podkreśla prowadząca "Kulturę w radiowej Jedynce".

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Z taką opinią zgadza się Andrzej Wajda. - Jeśli bym któremuś z tych aktorów miał przyznać mojego osobistego Oscara, to dałbym go tej małej dziewczynce. Ona jest tak poważna, jak gdyby komentowała wszystkie wydarzenia świata dorosłych i to jest właśnie zdumiewające, a wtedy tego nie dostrzegliśmy - mówi reżyser.
Dwa Brzegi 2014 - wywiady i relacje w radiowej Jedynce >>>

Andrzej Wajda przyznaje, że w pracy z młodymi reżyserami zwraca im uwagę na samych aktorów. - Aktorzy nie są kukiełkami, które reżyserzy poruszają za pomocą swojego talentu, tylko też mają coś do powiedzenia, też mogą mieć jakieś zdanie o tych postaciach i o tym, co się dzieje - wyjaśnia zdobywca Oscara.

W tonacji kina >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Jak wyglądała współpraca Andrzeja Wajdy z Gerardem Depardieu? Jakie cechy są najważniejsze u reżysera według Andrzeja Wajdy? Posłuchaj całej audycji.
Festiwal, odbywający się pod patronatem radiowej Jedynki, rozpoczął się 2 sierpnia i potrwa do 10 sierpnia.
"Kulturę w radiowej Jedynce" poprowadziła Joanna Sławińska.
sm/asz