Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 14.09.2014

Adam Wojtyszko: praca w Teatrze Polskiego Radia przypomina romans

- Nagle wybucha, wydarza się i zostaje na zawsze w sferze emocji. Chciałoby się, aby trwał dłużej, ale nie może - mówił w radiowej Jedynce reżyser, laureat ubiegłorocznej nagrody im. Don Kichota za debiut w Teatrze Polskiego Radia.
Gala wręczenia nagród Teatru Polskiego Radia. Ingmar Villqist wręcza statuetkę Don Kichota Adamowi WojtyszceGala wręczenia nagród Teatru Polskiego Radia. Ingmar Villqist wręcza statuetkę "Don Kichota" Adamowi WojtyszcePAP/Tomasz Gzell

Wojtyszko został wyróżniony za słuchowisko "Dwudram". Jak tłumaczył, w  radiowym teatrze zawrotne jest też tempo pracy, a aktorów cechuje to, że są fanatykami wyszukiwania sensów. - Nie ma zbędnego słowa, nawet mruknięcia. Wszystko musi coś znaczyć, jest zintensyfikowane. Sam tekst jest zbiorem sensów, aktorzy wnoszą osobisty ładunek, a jeśli reżyser i realizator dźwięku mają dodatkowy pomysł to dostajemy bombę wrażeniową, która przypomina bardzo intensywny romans - wyjaśnił Adam Wojtyszko.

Już w poniedziałek 15 września o godz. 18.00 w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. A. Osieckiej po raz piąty zostaną  wręczone statuetki Don Kichota i Arete. Nagrody przyznawane są co roku za debiut aktorski i reżyserski w Teatrze Polskiego Radia na antenie Radiowej Jedynki. Wieczór ubarwią fragmenty słuchowisk na żywo: "Lekcja polskiego" Anny Bojarskiej w reżyserii dyrektora Teatru Polskiego Radia Janusza Kukuły, "Nic nie pytaj, bo nic nie powiem" Juliana Tuwima w adaptacji i reżyserii Krzysztofa Gosztyły oraz "Cyjanek o piątej" Pavla Kohouta w adaptacji i reżyserii Andrzeja Ferenca.

Laureatem nagrody im. Don Kichota za debiut reżyserski jest również dramaturg Ingmar Villquist. W 2011 roku został wyróżniony za spektakl "Oddychaj ze mną". W "Sobocie z Jedynką" porównał pracę przy słuchowisku radiowym do planu filmowego. - Trzeba szybko podejmować celne decyzje. Nie ma czasu na próby, aktorzy dostają zwykle tekst parę dni wcześniej, potem jest spotkanie przed nagraniem, przeczytanie tekstu i rejestracja - powiedział w rozmowie z Magdą Mikołajczuk.

Villquist przyznał, że późno debiutował w teatrze radiowym, bo skończeniu 50 roku życia. - Miałem szczęście, że Janusz Kukuła zaprosił do teatru radiowego w którym mogłem realizować swoje jednoaktówki. W tym momencie zaczął się zupełnie nowy rozdział przygody z teatrem: bez sceny, pomiędzy czterema ścianami i z ogromną widownią radiową, którą cały czas staram się sobie wyobrazić - przyznał. Jak stwierdził, niezwykłym i magicznym doświadczeniem było to, że stał się świadkiem, jak zmienia się i przekłada na zbiorową wyobraźnię literacki tekst.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. Gośćmi Magdy Mikołajczuk były też aktorki Anna Czartoryska i Natalia Sikora wyróżnione nagrodą Arete za debiut w Tetrze Polskiego Radia.

"Sobota z radiową Jedynką" - zapraszamy do słuchania między 13.00 a 20.00

tj/kd