Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 17.10.2014

Zbieżność nazwisk i niezwykła kamienica. "Dom tęsknot" Piotra Adamczyka

Piotr Adamczyk jest reporterem, dziennikarzem i publicystą. Tak się składa, że nazywa się tak jak znany aktor, z którym zresztą bywa mylony. - Czasami udaje mi się załatwić jakieś rzeczy tylko dlatego, że nazywam się podobnie. W mojej poprzedniej książce punktem wyjścia jest to, jak mnie z nim mylono - mówi pisarz.
Zbieżność nazwisk i niezwykła kamienica. Dom tęsknot Piotra AdamczykaGlow Images/East News

Piotr Adamczyk jest autorem wydanej pod patronatem radiowej Jedynki powieści "Dom tęsknot". Pisarz przyznaje, że książka ma wiele wątków autobiograficznych. - Sama bohaterka książki miała swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości, bo moja matka rzeczywiście była Niemką, która urodziła się pod Berlinem i koniec wojny zastał ją we Wrocławiu. Nie wyjechali z rodziną z miasta, bo nie wierzyli w klęskę Hitlera, uważali, że to sytuacja przejściowa - opowiada autor.

''

Rodzina Piotra Adamczyka nie była odosobniona w przekonaniu, że Niemcy wrócą. - Przez kilka lat Niemców siłą deportowano z Polski, natomiast matka była średnią pomocą medyczną, dość dobrze wykształconą i znalazła pracę w szpitalu, prowadzonym przez niemieckie siostry zakonne. Później tak się porobiło, że ani Niemcy nie wrócili, ani ona nie wyjechała - mówi gość audycji "Moje książki". Jak dodaje, takich osób było w powojennej Polsce dużo.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Wiele informacji zawartych w książce zdarzyło się naprawdę. Materiał do niej Piotr Adamczyk zbierał przez 10 lat. - Kiedy robiłem fajny materiał reporterski i znajdowałem ciekawe postaci, to wycinałem je, odkładałem na bok i gromadziłem, bo kiedyś się przyda. W pewnym momencie zauważyłem, że jest już tyle fajnych historii, że można by je poukładać w rzecz dotyczącą miasta, kamienicy, w której mieszkają różni ludzie - wyjaśnia ideę książki autor.

W programie znalazła również rozmowa o wydanych po polsku listach Virginii Woolf pt. "Pokrewne dusze".

Bohaterowie naszych lektur >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Rozmawiała Magda Mikołajczuk.

(sm/ag)