Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 06.02.2015

"Rzeźnia" Sławomira Mrożka bardziej aktualna niż kiedykolwiek

- Główny bohater, artysta postanawia mocą swojej wyobraźni kreować światy. Tak się składa, że nasza rzeczywistość dorosła do tego tekstu i możemy go odbierać jako krytykę współczesności - mówi reżyser Artur Tyszkiewicz.
Magdalena Zawadzka, Tomasz Schuchardt i Emilia Komarnicka w sztuce Rzeźnia Sławomira MrożkaMagdalena Zawadzka, Tomasz Schuchardt i Emilia Komarnicka w sztuce "Rzeźnia" Sławomira Mrożkamateriały promocyjne/Bartek Warzecha

W sobotę, 7 lutego, w warszawskim Teatrze Ateneum odbędzie się premiera "Rzeźni" Sławomira Mrożka w reżyserii Artura Tyszkiewicza. Nieżyjący już dramaturg nie lubił awangardy w sztuce, bo uważał, że wywracając zmurszałe porządki stawia przy okazji wszystko na głowie. Kojarzyła mu się z rewolucją społeczną, która robiła to samo - z większym i gorszym skutkiem.
- Bohater tej sztuki to człowiek, który ma duże problemy z dojrzewaniem, wynikające z tego, że jego mama jest specyficzna, ale w domyśle pragnący mocno zostać artystą. Będzie on cały czas w rozkroku między pierwotnymi emocjami a tymi, wynikającymi z doświadczenia sztuki - opowiada Tomasz Schuchardt, grający Skrzypka.
Reżyser Artur Tyszkiewicz przypomina, że Sławomir Mrożek napisał, że kultura się degraduje, a dzieje się tak z jakiegoś powodu. Jak dodaje, jest w nas wewnętrznie wpisany mechanizm degradacji kultury, bo przez tysiące lat cywilizacji nie udało nam się zabić w sobie zwierzęcia, które pragnie krwi.
Piotr Fronczewski, grający postać dyrektora filharmonii przyznaje, że tekst ten wykracza poza terytorium teatru. - "Rzeźnia" nie dotyczy tylko unicestwienia fizycznego, nie jest to krew, flaki i rozpruty brzuch, tylko zabijanie indywidualności, inteligencji, wrażliwości, mentalności. Zabija się w różny sposób i różne rzeczy, jakie dotyczą człowieka - mówi aktor.
***

Tytuł audycji: Magazyn sztuk wszelkich

Prowadził: Michał Montowski

Goście: Karolina Szykier-Koszucka (dyrektorka Fundacji Pamięć i Przyszłość), Konstanty Gebert (Międzynarodowy Komitet powołany przez Fundację Pamięć i Przyszłość), dr Marcin Jakobi (manager programu azjatyckiego w Instytucie Adama Mickiewicza), Iwona Danielewicz (Muzeum Narodowe w Warszawie), Xu Jian (ambasador Chin w Polsce), Tomasz Schuchardt (aktor), Emilia Komarnicka (aktorka), Piotr Fronczewski (aktor), Artur Tyszkiewicz (reżyser), Julia Fiedorczuk (poetka, tłumaczka)

Data emisji: 5.02.2015

Godzina emisji: 20.19

(sm, pg)